• 25 kwietnia 2024

Wnętrze w stylu skandynawskim przede wszystkim kojarzy się z bielą i drewnem. Jest w tym dużo prawdy, ale nie wystarczy pomalować ścian i wstawić kilku drewnianych mebli, aby móc mówić o skandynawskim wystroju. To przede wszystkim wysokiej jakości materiały, wyszukane wzornictwo oraz design z wyższej półki. Co wyróżnia styl skandynawski?

Zaczęło się od skandynawskiego klimatu, w którym szybko robi się ciemno. Nic dziwnego, że architekci szukali sposobu na to, aby wnętrza optycznie były jaśniejsze, a jednocześnie bardziej przytulne. Szybko zauważono, że idealnie sprawdza się do tego biel i delikatne szarości oraz miękkie i przyjemne w dotyku dodatki w jasnych kolorach. Tak powstał jeden z najpopularniejszych i najchętniej stosowanych stylów aranżacyjnych na całym świecie. Czego nie może w nim zabraknąć?

Nowe mieszkania w Międzyzdrojach wyróżnia funkcjonalny układ pomieszczeń, umożliwiający dowolną aranżację a coraz więcej osób zainteresowanych zakupem nieruchomości wybiera styl skandynawski. Jak urządzić M w stylu skandynawskim?

Zasada nr 1

Kolory w stylu skandynawskim to przede wszystkim biel i szarość, ale także dużo ciepłych barw, takich jak beż, krem czy delikatne brązy. Dodatkowo styl ten pozwala na wprowadzenie kontrastowych tonacji, ale w raczej przygaszonym odcieniu: butelkowej zieleni, granatu, musztardy czy czerni. Najlepiej, kiedy taki wyróżniający się element stanowi ważny punkt dla całej aranżacji, czyli może to być kanapa, fotel, obraz na ścianie.

Zasada nr 2

W materiałach prym wiedzie maksymalna naturalność. Stawiamy na jak najmniej przetworzone produkty: drewno, beton, szkło, bawełna, len czy wełna. Ma to zastosowanie zarówno w materiałach budowlanych, wykończeniowych, jak i dekoracyjnych, czyli tekstyliach, naczyniach i ozdobach oraz w naturalnych roślinach zielonych.

Zasada nr 3

Mieszkanie w stylu skandynawskim to porządek i estetyka, dlatego stawiamy na symetrię i geometrię. Ciekawym elementem są motywy roślinne, naturalne faktury i użyteczność elementów wyposażenia. Styl skandynawski stawia na funkcjonalność i bardziej niż dekoracyjność liczą się praktyczne funkcje użytkowe konkretnych przedmiotów.

Zasada nr 4

Jednym z najważniejszych wyznaczników stylu skandynawskiego są meble. Powinny wpisywać się we wnętrze z idealną precyzją. Miękkie sofy, stoliki na drewnianych nóżkach, lekkie, otwarte regały, proste łóżka – to one wprowadzają klimat i zapewnią w pomieszczeniach przytulność i funkcjonalność.

Zasada nr 5

Istotną stylu skandynawskiego jest światło, dlatego nie można zapomnieć o dobrym oświetleniu. Oprócz lamp, świec i lampionów do optycznego rozświetlenia sprawdzą się  lustra, odbijające światło. Klosz lamp powinny być wykonane z naturalnych materiałów, tj. z drewna, wikliny, metalu lub szkła.

Na czym polega fenomen stylu skandynawskiego? Może na tym, że pomimo ustalonych zasad pozwala na dużą dowolność w modyfikacji aranżacji tak, aby spełniała ona potrzeby użytkowników. W ten sposób powstały takie odmiany jak hygge czy lagom. Ta pierwsza do jasnych, funkcjonalnych wnętrz wprowadza maksymalną przytulność, relaks i poczucie szczęścia. Natomiast druga to zwrot w stronę minimalizmu łączącego naturalność drewna z surowością cegły i betonu.

Top