• 29 marca 2024

Na rynku mamy bardzo wiele rodzajów pokryć dachowych. Możemy skorzystać z popularnej blachy (arkusze), trapezówki, drewna lub nawet poliuretanu. Szukając odpowiedniego materiału, należy kierować się odpornością na działanie warunków pogodowych, jak również ceną. Spore znaczenie ma również powierzchnia naszego budynku. Dziś podpowiemy Wam, jak przy pomocy zwykłej blachy oraz płyt zbudować dach, który będzie chronił budynek przed ochłodzeniem.

Płyty Thermano

Popularne na zachodzie - w Polsce znane tylko osobom, które interesują się budownictwem. Płyty Thermano są podobne do OSB, a ich charakterystyka jest następująca: są odporne na uszkodzenia, działanie warunków pogodowych i nie przepuszczają ani grama wilgoci czy chłodu. Choć kosztują dużo więcej, niż płyty OSB - warto je stosować, aby zapewnić budynkowi maksymalną izolację.

Blacha ze stopkami

Płyty Thermano montuje się bezpośrednio na łatach lub kontrłatach. My zalecamy, aby na płycie zaimplementować jeszcze warstwę kontrłat, by na nich przykręcić blachę. Dzięki temu nasze poszycie poradzi sobie ze zbierającym się śniegiem, który będzie topniał w wyniku temperatury, która będzie panować w komorze pomiędzy łatą a płytą.

Blacha ze specjalnymi stopkami (w nazwie potocznej również chamowniki) będzie zatrzymywać śnieg, a ten będzie topniał i spływał wprost do rynien plastikowych. W praktyce oznacza to tyle, że nawet najmroźniejsza zima nie obniży temperatury poddasza do -1 stopnia, bo będzie to awykonalne.

Ile to kosztuje?

Sama blacha (na 100 m2 dach potrzeba około 25 arkuszy) może kosztować około 2000 złotych / 100 m2, zaś płyty - nawet 3000 złotych. Warto jednak postawić na takie rozwiązanie, bo zapewnimy sobie maksymalną izolację wnętrza budynku. Pamiętajmy, że dach jest mózgiem całego domu, którego nie można ochładzać.

A co Wy sądzicie o płytach Thermano? Piszcie pod tematem!

 

 

Top