• 27 lutego 2024

Jeśli planujesz wymianę płytek na solidne drewno, to zanim zaczniesz rozbijać schody - poświęć kilka minut na zapoznanie się z naszym krótkim poradnikiem. Poniżej przedstawiliśmy nasz sprawdzony sposób, dzięki któremu na starych płytkach ułożysz nowe, drewniane schody. Co Ci to da? Oszczędność pieniędzy!

Jak produkowane są schody drewniane?

Jeśli planujesz ich zakup to wiedz, że podczas produkcji trudno i dokładność. Gotowe schody owszem, możesz zaimplementować bezpośrednio na płytkach, lecz będą one skrzypieć, jeśli nie zastosujesz elementu wygłuszającego, jak na przykład: pianki. Pianka pod postacią wygodnej rolki należy ułożyć na wszystkich stopniach schodów i zadbać o odpowiednie przytwierdzenie.

Schody produkowane są przy pomocy gotowego stelażu, na którym umieszcza się i łączy ze sobą poszczególne stopnie. Trudno o 100% dokładność i jeśli zamierzasz pozostawić stare płytki, to bez pianki nawet nie rozpoczynaj prac.

Jak zamontować schody drewniane na płytkach?

Na początku zadbaj o izolację. Możesz skorzystać z pianki, a możesz też kupić wełnę mineralną. Twoje schody będą się trzymać bardzo mocno, lecz chodzi o wspomniane wcześniej wygłuszenie oraz o odpowiednią temperaturę drewna. Schody implementowane na "gołym" betonie po kilku latach zaczną się odkształcać, gdyż od góry będą ogrzewane (od środka domu), zaś od spodu ochładzane fundamentem.

Dlaczego na tym zaoszczędzisz?

Nie będziesz musiał inwestować w docieplenie betonu. Jeśli postanowisz usunąć wszystkie płytki, to sporo pieniędzy wydasz na robociznę, prąd oraz wylewkę samopoziomującą, która będzie konieczna, aby wyrównać wszystkie niedoskonałości. Pozostawienie starych płytek zapewni wyższą temperaturę schodów i zredukuje koszty remontu o przynajmniej 30%. Skróci się również czas prac - przynajmniej dwukrotnie.

To wszystko na dziś. Wystarczy tylko pamiętać o dociepleniu i wygłuszeniu dźwięków. Drewniane schody na płytkach będą stabilniejsze, niż wszystkie inne.

 

 

 

Top