• 29 marca 2024

Kanalizacja w domu jest jednym z najważniejszych systemów, odprowadza bowiem nieczystości na zewnątrz budynku do szamba, domowej oczyszczalni lub też kanału w ulicy.

Jak działa instalacja kanalizacyjna?

Instalacja kanalizacyjna zainstalowana w domu działa w układzie grawitacyjnym. Ścieki pod wpływem własnego ciężaru płyną do urządzeń sanitarnych przed odcinki, które łączą urządzenia sanitarne z pionami. Stamtąd płyną do poziomych przewodów odpływowych.

W skład domowej instalacji kanalizacyjnej wchodzą też syfony, wywiewki wentylacyjne, rewizje oraz wpusty podłogowe. Przed każdym kolejnym urządzeniem sanitarnym musi być zainstalowany syfon, czyli kształtka lub wygięta rura, w której zawsze jest woda, która zatyka otwór i chroni przed wydostawaniem się niemiłych zapachów na zewnątrz.

Wentylacja kanalizacyjna w kilku słowach

Wentylacja kanalizacyjna nie może współdziałać z wentylacją grawitacyjną, ponieważ zapachy z kanalizacji będą rozprzestrzeniać się do domu.

Pion kanalizacyjny wyprowadza się ok. 50-100 cm ponad dach domu i jest on zakończony wywiewką. Przewietrza ona stale instalację i normuje ciśnienie w rurach. Najważniejsze, aby podejścia kanalizacyjne nie były długie, wtedy instalacja będzie działać prawidłowo.

Urządzenia sanitarne muszą być podłączone poprawnie do pionu, czyli dobrze, jeśli dzieli je jak najkrótszy odcinek. Konieczny jest spadek w kierunku pionu, jedynie wtedy instalacja kanalizacyjna będzie działać prawidłowo.

Wspólne podejście do jednego pionu mogą mieć zlew, umywalka, wanna, pralka. Natomiast podłączenie sedesu musi znajdować się poniżej.

Top