• 27 lutego 2024

To pytanie niestety nadal zadawane jest zbyt rzadko, co może doprowadzić do naprawdę nieprzyjemnych i przede wszystkim niebezpiecznych sytuacji. Jak pokazują liczne badania, a także nasze rozmowy z użytkownikami w większości polskich domów instalacja elektryczna nie była modernizowana, a co najgorsze, nie była też w późniejszym czasie sprawdzana pod kątem bezpieczeństwa i sprawności. Dzisiaj opowiemy nieco więcej na ten temat, dlatego zachęcamy do czytania, by zacząć mieszkać świadomie i bezpiecznie.

Modernizacja starej instalacji

Oto pierwszy powód, dla którego powinieneś zainwestować w przebudowę całego lub częściowego obwodu instalacji elektrycznej. Średnio co kilka lat powinno się wzywać profesjonalnego elektryka, by ocenił stan instalacji i stwierdził, czy wymaga ona rzeczywiście modernizacji albo delikatnych poprawek. W ten sposób możesz uniknąć różnych nieprzewidzianych sytuacji, jak na przykład pożar spowodowany przegrzaniem i zwarciem przewodów.

Starsze instalacje jeszcze sprzed kilkudziesięciu lat były budowane na przewodach aluminiowych, które przede wszystkim cechują się słabszą odpornością, łamliwością i szybkim utlenianiem. Potrafią one ulec silnemu nagrzaniu, co może przyczynić się do zwarcia. Również stare zabudowania elektryczne nie są dostosowane do dużego obciążenia, które obecnie występuje w wielu domach. Mowa o podłączeniu i jednoczesnym działaniu m.in. lodówki, kuchenki, pralki, komputera i telewizora, co w przypadku dawnych instalacji elektrycznych wymaga ulepszenia, by nie dochodziło do przeciążenia i wyłączania się prądu.

Awaria instalacji elektrycznej

Tutaj jest to raczej oczywiste, że po zniszczeniu czy spaleniu przewodów czy innych elementów instalacji elektrycznej konieczne będzie jej przebudowanie i zamontowanie zupełnie nowej. Warto w tym przypadku skorzystać z porady i pomocy doświadczonych fachowców, którzy zajmą się tym zleceniem od początku do końca. 

Remont domu

Ogólna przebudowa czy wymiana niektórych części w domu czy mieszkaniu może być kolejną motywacją do udoskonalenia instalacji elektrycznej. Warto o tym pomyśleć i wszystko dokładnie zaplanować, by nic w trakcie remontu Cię nie zaskoczyło. Najczęściej do wymiany konieczne są takie elementy jak:

  • przewody elektryczne, o których wspominaliśmy wcześniej i które powinny zastąpić stare i zawodne przewody aluminiowe na miedziane
  • tablica rozdzielcza z bezpiecznikami topikowymi, które nie spełniają obecnie podstawowych zasad bezpieczeństwa, dlatego powinno się je zamienić na osobny wyłącznik nadmiaroprądowy i wyłącznik różnicowoprądowy
  • osprzęt elektryczny, czyli m.in. puszki elektryczne, gniazdka i łączniki

 

Top