• 27 lutego 2024

Światło włączające się w momencie wejścia do pomieszczenia lub w chwili, gdy za oknem zapada ciemność? Sterowanie oświetleniem za pośrednictwem smarftona bez konieczności ruszania się z kanapy? Włączanie i wyłączanie światła nawet wtedy, gdy znajdujemy się daleko od domu? Chociaż jeszcze jakiś czas temu takie scenariusze kojarzyły nam się jedynie z filmami science-fiction, dziś stały się już zwyczajnym elementem naszej codzienności. Inteligentne systemy oświetleniowe zyskują sobie coraz szersze grono zwolenników. Nic dziwnego, ponieważ takie rozwiązania są nie tylko praktyczne, lecz także ekonomiczne. Czym jest inteligentne oświetlenie w domu? Jakie są zalety takich systemów? Zapraszamy w niezwykłą podróż po świecie najnowszych technologii.

Dom inteligentny – co to właściwie znaczy?

Zapewne większość z nas spotkała się z określeniem dom inteligentny czy inteligentne systemy automatyki domowej. Rozpowszechnienie nowoczesnej elektroniki spowodowało prawdziwy boom na tego rodzaju rozwiązania. Inteligentny dom nie jest już w zasięgu jedynie najbogatszych – nawet najbardziej zaawansowane systemy można już wdrożyć za całkiem przystępne pieniądze. Lecz czym tak naprawdę jest dom inteligentny? W największym skrócie można powiedzieć, że to budynek, w którym stosuje się różnego rodzaju systemy i instalacje, które obsługiwane są automatycznie. Ponadto poszczególne elementy automatyki domowej potrafią się z sobą komunikować, a użytkownicy są w stanie sterować z nimi za pomocą jednego urządzenia (na przykład smartfona).

Zalety inteligentnego oświetlenia

Inteligentne systemy oświetleniowe mają szereg zalet. Takie rozwiązania zwiększają przede wszystkim komfort naszego życia. Sterowanie oświetleniem za pomocą aplikacji w telefonie? Żaden problem. Nowoczesne systemy oświetleniowe doskonale komunikują się z komputerami i urządzeniami mobilnymi. Takie rozwiązania wykorzystują połączenia Wi-Fi, dzięki czemu możemy uniknąć mało estetycznych i plątających się po całym mieszkaniu kabli. Inteligentne oświetlenie pozwala nam przy okazji zaoszczędzić pieniądze. W jaki sposób? Wyobraźmy sobie sytuację, gdy idąc wieczorem do sypialni, zapomnieliśmy zgasić światła w łazience. Budzimy się rano, wykonujemy poranną toaletę, po czym wychodzimy z domu. Światło jest cały czas włączone, bo w dzień nie zauważyliśmy, że lampy w łazience ciągle się świecą. Inteligentne oświetlenie rozwiązuje ten problem za nas. Dzięki zamontowaniu specjalnych czujników ruchu światło uruchamiane jest automatycznie w chwili, gdy wejdziemy do danego pomieszczenia. A gdy je opuścimy, światło samoczynnie się wyłączy. Sprytne, prawda? Takie rozwiązanie pomaga także uchronić naszą posesję przed złodziejami. I to nie tylko dlatego, że detektor wykryje każdy, nawet najmniejszy ruch. Dzięki możliwości zdalnego sterowania oświetleniem z każdego miejsca na Ziemi możemy dowolnie włączać i wyłączać oświetlenie nawet wtedy, gdy nie ma nas w domu. Możemy również użyć specjalnych programatorów czasowych, które zrobią to za nas.

Materiał powstał we współpracy z zjawiskowydom.pl

Top