• 27 lutego 2024

Nowoczesny dom - jakie ma cechy?

Jak wygląda dzisiaj nowoczesny dom. Na pewno musi on łączyć w sobie komfort połączony z bezpieczeństwem a głównym zadaniem, powinna być oszczędność energii, którą dzisiaj zużywamy w dużych ilościach. Tak naprawdę to budynek jest tylko jednym elementem składowym oprócz dobrego projektu, trzeba jeszcze postawić na ocieplenie ścian, poddaszy, dachu oraz wielu innych elementów składowych. Warto podkreślić, że w praktyce każda instalacja zamontowana w naszym mieszkaniu musi po prostu właściwie funkcjonować. Obieg powietrza w całym budynku musi być dostosowany do naszych potrzeb, dlatego dobrze jest postawić na mechaniczną wentylację w połączeniu z pompą ciepła, dzięki czemu wszystkie systemy będą funkcjonować sprawnie.

Rekuperator - co to jest?

Nowoczesne budownictwo to przede wszystkim szereg różnych ciekawych pomysłów dający nieco więcej możliwości. Jeśli decydujemy się już na wybudowanie domu nastawionego na oszczędność, to zapamiętajmy, aby postawić na rekuperatory. Dzięki tej technologii możemy kontrolować między innymi stopień cyrkulacji powietrza wewnątrz wszystkich naszych pomieszczeń. Co więcej, urządzenie umożliwia nam również odzyskanie części energii, z którego powietrza pozbywamy się z naszego domu poprzez system wymiany. W ten sposób wytwarza się określony rodzaj ciepła, który nadaje się do ponownego wykorzystania.

Jak funkcjonuje takie urządzenie. W pierwszej fazie świeże powietrze zostaje zassane, po czym trafia ono bezpośrednio do wymiennika ciepła, a następnie poprzez nawiew owo ciepło jest dostarczane do naszych pomieszczeń w domu.

Rekuperacja to przede wszystkim lepszy sposób na wentylację mieszkania. Urządzenia tego typu są o wiele bardziej sprawne niż ich klasyczne odpowiedniki. Dzięki efektywniejszej wymianie powietrza w praktyce możemy zmniejszyć dotychczasowe koszty ogrzewania mieszkania nawet do 30%.

System wymiany powietrza - korzyści

System ciągłej wymiany powietrza ma też przełożenie na zdrowie i samopoczucie, które jest wyraźnie lepsze. Dom wyposażony w taki system nie ma aż tak dużego zapotrzebowania na energię cieplną. Jest to przydatny fakt, zwłaszcza gdy stoi przed wyborem instalacji grzewczej do naszego mieszkania. Urządzenie zasilane jest poprzez energię elektryczną. Nie musimy jednak martwić się o rachunki za prąd, ponieważ sam sprzęt nie potrzebuje dużo energii do prawidłowego działania. Przy tego typu instalacji dobrze jest wyposażyć się w pompę ciepła. Z pewnością każdy z nas potrafi docenić zalety takiego systemu zwłaszcza ludzie, którzy cenią sobie komfort i bezpieczeństwo na co dzień.

 

Top