Na co zwrócić uwagę przy wyborze grzejników?

Dawniej grzejniki odstraszały swoim niezbyt estetycznym wyglądem. Aktualnie producenci oferują bogaty wachlarz ciekawych rozwiązań, dzięki którym grzejniki mogą pełnić nie tylko funkcję grzewczą, ale dodatkowo stanowić ozdobę wnętrza. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze grzejników.

Przy wyborze grzejników warto uwzględnić takie kwestie, jak ich rodzj, materiał wykonania, wymiar, moc i estetyka.

Rodzaje grzejników
Na rynku dostępne są różne rodzaje grzejników. Jeden z nich stanowią grzejniki płytkowe, które doskonle sprawdzają się we wnętrzach, w których jest niewiele przestrzeni na zamontowanie grzejników. Dodatkowo ich mała pojemność wodna umożliwia obniżenie kosztów zużycia energii. Innym typem są grzejniki członowe (zwykle stalowe i żeliwne), które składają się z połączonych ze sobą pojedynczych żeberek - członów. W sprzedaży znajdziemy także zbudowane z miedzianych rur grzejniki konwektorowe, na które dodatkowo nałożone są aluminiowe blachy zamknięte w obudowie. Inne rodzaje to: grzejniki drabinkowe (często stosowane w łazience), grzejniki elektryczne, grzejniki dekoracyjne, grzejniki sanitarne oraz grzejniki kanałowe.

Materiał wykonania
Grzejniki mogą być wykonane z takich materiałów jak stal, aliminium czy żeliwo. Ze względu na różnorodność modeli najpopularniejsze są grzejniki stalowe. Ich wadą jest jednak wysoka podatność na złej jakości wodę. Z kolei grzejniki aluminiowe mają budowę członową, niewiele ważą i świetnie współpracują z nowoczesnymi kotłami wykorzystującymi regulację temperatury. Grzejniki żeliwne natomiast dzisiaj występują w starszych instalacjach. Swoją długoletnią trwałość zawdzięczają wysokiej odporności na korozję oraz małej podatności na złą jakość wody. Nagrzewają się długo ze względu na grube ściany, ale przy tym znacznie wolniej tracą ciepło.

Wymiar
Producenci oferują bogaty wachlarz modeli o różnych długościach i wysokościach. Dzięki temu grzejniki łatwo można dobrać do każdej wielkości pomieszczeń. Warto dodać, że rozmiary grzejnika mają wpływ na jego moc, więc właściwy dobór jego wielkości jest bardzo ważny. 

Moc
Pamiętajmy, że moc musi być dopasowana do wielkości i funkcji pomieszczenia oraz do roli pełnionej przez grzejnik. Może on być przeznaczony na przykład do suszenia, ogrzewania lub tylko dogrzewania pomieszczenia. 

Estetyka
Mimo, że najczęściej we wnętrzach można spotkać klasyczne formy grzejników to na rynku dostępne są również modele dekoracyjne charakteryzujące się efektowną estetyką, interesującą konstrukcją oraz ciekawym kolorem. Takie grzejniki mogą nadać wnętrzu wyjątkowy styl.

O serwisie

Dobrze urządzone wnętrze to nie tylko piękne podłogi czy meble. To również oryginalne elementy grzewcze czy sanitarne. Na tej stronie znajdziesz porady dotyczące grzejników - tych typowych, ale i tych oryginanych.Zapraszamy!
 

Kontakt

ul. Urocza 45, Kraków

805 469 452

kontakt@inteligentnebudownictwo.com.pl

Galeria