• 25 kwietnia 2024

​Audyt nieruchomości może zmniejszyć ryzyko popełnienia błędu. Każdy zakup nieruchomości lub udziałów w spółce posiadającej nieruchomości musi wiązać się z koniecznością zbadania stanu prawnego i faktycznego tych nieruchomości. Ustalenie stanu faktycznego nie powinno być trudne. Trudniejsze będzie przeprowadzenie szczegółowej analizy prawnej.

Wprawdzie możemy zbadać jedynie księgę wieczystą, ale nie gwarantuje to, że będziemy zabezpieczeni przed wszystkimi możliwymi zagrożeniami. Może się bowiem okazać, że mimo braku zastrzeżeń do prawa własności, istnieją inne kwestie, np. plan zagospodarowania przestrzennego, które mogą uniemożliwić nam realizację inwestycji.

Jak można się przed tym zabezpieczyć?

Audyt prawny nieruchomości może być cennym narzędziem, jeśli zależy nam na wyeliminowaniu wszelkich ryzyk związanych z zakupem nieruchomości. Dogłębny przegląd stanu prawnego nieruchomości pozwoli nam ocenić ryzyka i potencjalne możliwości związane z zakupem nieruchomości. Pozwoli nam to uniknąć przykrych niespodzianek, które mogą pojawić się w trakcie realizacji inwestycji. To dopiero początek badania stanu prawnego księgi wieczystej nieruchomości. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Kupując grunt w celach inwestycyjnych należy zapoznać się z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Warto wystąpić o warunki zabudowy, jeśli takowych nie ma. Ważne jest, aby w tym przypadku zwrócić uwagę na otoczenie działki.

Przykładowo, jeśli chcesz wybudować chlewnię, a wokół znajdują się domy jednorodzinne, sąsiedzi mogą zablokować postępowanie na lata. Warto też sprawdzić, czy nieruchomość nie jest wpisana do rejestru zabytków. Wszelkie remonty będą musiały być uzgadniane z konserwatorem zabytków. Może to znacznie zwiększyć koszty remontu, a co za tym idzie opłacalność inwestycji.

Użytkowanie wieczyste i inne zobowiązania

Ważne jest, aby podczas analizy prawnej nieruchomości sprawdzić, czy zostało przyznane użytkowanie wieczyste. Jeśli grunt ma przyznane użytkowanie wieczyste, należy zbadać, jaki jest cel tego przyznania. Dlaczego? Dlaczego?

Ważne jest również sprawdzenie, czy poprzedni właściciel nie zawarł żadnych umów cywilnoprawnych dotyczących nieruchomości. Umowy najmu lub dzierżawy nie są automatycznie unieważniane przy sprzedaży nieruchomości. Możliwe jest, że umowy na czas określony nie mogą być zakończone. Możliwe jest, że nie będzie można dokonać planowanych inwestycji, nawet jeśli zarabia się na nieruchomości.

Większość osób nie ma wystarczającej wiedzy, aby samodzielnie przeprowadzić audyt nieruchomości. Warto odwiedzić kancelarię prawną, która pomoże nam w tej kwestii. Opóźni to zakup nieruchomości, ale upewnimy się, że działki lub nieruchomości nie są przedmiotem żadnych roszczeń. Dzięki temu będziemy mogli szybciej zainwestować.

Wsparcie: nwlegal.pl

Top