• 19 kwietnia 2024

Zabezpieczenie budynku jest jedną z ważniejszych czynności, jakie musimy poczynić podczas remontu, bądź budowy. Wilgoć działa, jak złodziej. Na początku jest niewidoczna, ale potrafi wyrządzić duże szkody. Skoro zakładamy alarmy, aby chronić swój dobytek przed potencjalnym włamywaczem, powinniśmy również zadbać o to, aby nasz dom nie był skupiskiem pleśni i grzybów spowodowanych wilgocią.

Jakie szkody wyrządza wilgoć?

 Wilgoć jest zjawiskiem niekorzystnym dla ścian budynku. Prowadzi do nieodwracalnych szkód, które niosą ze sobą ogromne koszty naprawy, gdzie w większości i tak kolejne inwestycje nie dają zamierzonego efektu. Co może się stać kiedy wilgoć zaatakuję budynek? Przede wszystkim mury tracą swoją izolacyjność, a materiały izolacyjne swoje parametry. Ściany stają się słabsze, a na nich powstaje pleśń, która jest niebezpieczna dla naszego zdrowia. – Pleśń powoduję wiele chorób. Najczęściej atakuję drogi oddechowe i nie jest przyjazna dla alergików. Kiedy pojawia się na ścianach, trzeba jak najszybciej zapobiec jej rozprzestrzenianiu się, a jeszcze ważniejsze jest to, aby w ogóle do niej nie dopuścić. Dlatego ważny jest dobór materiałów izolacyjnych, które będą odprowadzały wilgoć z zaizolowanej przegrody. – komentuję Rafał Żukowski z firmy paskalizolacje.pl. Osłabienie ścian wiąże się z łuszczeniem się i odpadaniem tynku. Najbardziej narażone na wilgoć elementy budynku to dachy i fundamenty. To o nie należy zadbać najbardziej podczas budowy lub remontu domu.

Zabezpieczenie fundamentów

     Fundamenty powinny wyróżniać się dokładną izolacją przeciwwilgociową, ponieważ jest to jeden z  elementów konstrukcji, który jest w szczególny sposób narażony na działania wilgoci. Pojawiają się pojęcia izolacji poziomej oraz pionowej, które powinny idealnie ze sobą współgrać, aby wilgoć, która może pojawić się przez wody gruntowe, nie przedostała się do konstrukcji. Izolacja pozioma zapobiega podciąganiu wilgoci przez mury. Natomiast pionowa chroni przed naporem wilgoci. Materiał izolacyjny, powinien nie przepuszczać wody, być bardzo szczelny i tworzyć ciągłą warstwę wokół całego budynku.

Izolacja dachu

 Izolacja pokrycia dachowego jest bardzo ważna. Powinna chronić przed opadami deszczu, utrzymywać ciepło w domu, kiedy na dworze zima oraz chłód podczas upalnego lata. – Najlepszym materiałem izolacyjnym do poddasza, jest pianka poliuretanowa, którą nakłada się metodą natryskową. Dzięki temu wypełnia wszystkie szczeliny, których standardowe materiały nie są w stanie wypełnić. Jej otwarto-komórkowa struktura sprawia, że izolacja nie obciąża konstrukcji i odprowadza wilgoć. Przy tym jest przyjazna dla środowiska. – mówi Marcin Sobczyk z firmy HONTER, dystrybutora pianki marki LAPOLLA INDUSTRIES na terenie Unii Europejskiej.

Wybór materiału izolacyjnego 

     Ze względu na to, że wilgoć osłabia parametry materiałów izolacyjnych, należy zwrócić szczególną uwagę na dobór materiału, który powinien być szczelny i odprowadzać wilgoć na zewnątrz budynku. Wbrew pozorom bardzo dużo zależy od tego, jaki materiał wybierzemy. W przypadku powszechnych materiałów izolacyjnych nie mamy gwarancji dobrego ocieplenie, a co dopiero ochrony przed wilgocią. Styropian jest dobrym materiałem. Jest szczelny, ale nie przepuszcza powietrza, dlatego wilgoć zatrzymuję się na ścianach budynku. Wadą wełny mineralnej jest nasiąkliwość. Zawilgocona wełna nie spełnia już podstawowych funkcji, czyli przestaje być dobrą izolacją, co więcej wilgoć szybko może przenieść się na elementy konstrukcji. Jaki więc materiał wybrać?

Pianka poliuretanowa

Na rynku pojawiła się pianka poliuretanowa, którą nakłada się metodą natryskową. W Polsce nie jest jeszcze tak znana, jak w USA, gdzie króluję już niespełna 40 lat. Sprawdza się w każdym klimacie i nie traci swoich parametrów izolacyjnych. Z biegiem lat jej struktura nie ulega zmianie. Posiada dwie struktury o otwartych i zamkniętych komórkach. Ta pierwsza idealnie sprawdza się przy ocieplaniu poddaszy, natomiast zamknięta, odporna na wodę idealnie sprawdzi się przy izolacji fundamentów. Amerykańscy producenci zadbali o każdy szczegół. Pianka posiada Europejską Aprobatę Techniczną, co daję gwarancję na to, że materiał jest zawsze wykonywany tak samo, czyli z najlepszych produktów. – Piankę poliuretanową mogą nakładać tylko wyszkoleni autoryzowani wykonawcy, najlepszymi i sprawdzonymi sprzętami. Wtedy pianka najlepiej spełnia rolę izolacji. – mówi Rafał Żukowski. Przy wyborze pianki warto zwrócić uwagę na producenta. Wyróżnia się ten amerykański pod względem trwałości materiału i 40-letnią gwarancją na materiał izolacyjny. Ocieplając dom pianką, nie tylko zapobiegamy pleśni na ścianach, ale również zaczynamy oszczędzać na ogrzewaniu, ponieważ dzięki jednolitej warstwie, która idealnie przylega do powierzchni, nie tworzą się mostki termiczne, przez które ucieka ciepło.

Koszty izolacji

Pianka jest stosunkowo droższa od popularnych materiałów izolacyjnych. Jest to jednak jednorazowa inwestycja na długie lata. Nie będziemy musieli dokładać kolejnych pieniędzy na poprawę izolacji, osuszanie ścian oraz likwidowanie pleśni tak jak w przypadku powszechnej wełny czy styropianu. Dlatego warto zainwestować, żeby później móc tylko oszczędzać. Inwestycja w piankę, zwraca się w rachunkach za ogrzewanie. Jest to widoczne już po 4 latach od aplikacji.

Wybór dobrego materiału izolacyjnego jest bardzo ważny jeżeli chcemy dobrze zabezpieczyć budynek przed wilgocią. Jest to jeden z elementów, od którego zależy czy nasz dom będzie zdrowy i czysty. Warto, więc zatrzymać się na chwilę przy wyborze ocieplenie i dokonać analizy, która z pewnością pokaże, że nie należy oszczędzać na produktach służących do ocieplenia konstrukcji, choć wiemy, że koszty budowy są bardzo duże, a tniemy je na wszystkim, co możliwe

 

 

http://www.honter.pl/
Źródło zdjęcia: http://www.garnek.pl/aliam/11064744/krople-deszczu 

Top