• 26 kwietnia 2024

Czego by nie mówić, wiosna ma w sobie to coś! Świat budzi się do życia, pierwsze młode pędy dzielnie przebijają się przez uśpioną dotąd ziemię, wszystko ożywa i... chyba tylko alergicy nie są zachwyceni wizją wspaniałego, kwitnącego ogrodu. A skoro mowa o pędach i ogrodach... marzec to najlepszy czas, by zacząć coś niecoś działać w naszym skrawku raju. Warto zatem posiać pierwsze kwiatki, by już wkrótce móc cieszyć się ich wzrostem (no, chyba że jest się wspomnianym alergikiem – wtedy proponujemy ogród w stylu zen, złożony z... otoczaków). Przyjmijmy jednak, że nie należymy do tego grona pechowców – jakie zatem roślinki powinniśmy posiać i w jaki sposób to uczynić?

1.Nagietek lekarski (Calendula officinalis)

Nagietek, jak nazwa wskazuje, posiada sporo właściwości leczniczych, ale poza tym może również stanowić wspaniałą ozdobę naszego ogrodu. Nasiona nagietka możemy wysiewać w mini szklarni już od połowy marca, natomiast bezpośrednio do gruntu – od połowy kwietnia aż do czerwca. Ponieważ nagietek posiada dość duże nasiona, warto podczas wysiewu wgnieść je nieco w ziemię. Idealne temperatura kiełkowania nagietków wynosi od 15 do 20 °C. Na pierwsze pędy będziemy musieli poczekać od 10 do 14 dni.

2. Szarłat (Amaranthus caudatus)

Szarłat bardziej znany jest pod swoją łacińską nazwą – amarantus. Nalezy on do tak zwanych roślin pseudozbożowych, zaś wysiewać go możemy w szklarni od połowy lutego do połowy kwietnia. Czas kiełkowania w warunkach szklarniowych, czyli w temperaturze od 15 do 20 °C wynosi zwykle 10-20 dni.

3. Fiołek pachnący (Viola odorata)

Fiołki należą do ulubionych kwiatów większości ogrodników, nie tylko ze względu na obłędny zapach, ale też na skromne wymagania tych pięknych kwiatków. Fiołki zwykle pojawiają się w ogrodzie jako pierwsze, nie wymagają od nas szczególnych zabiegów i zbyt wiele uwagi, a co więcej – odpowiada im praktycznie każdy rodzaj gleby. Co więcej, bardzo łatwo same się rozsiewają, istnieje więc spora szansa, że skromna rabatka przekształci się wkrótce we wspaniały kobierzec, i to bez najmniejszego wysiłku z naszej strony.

Fiołki wysiewamy od sierpnia do marca, pamiętając, że pojemnik z nasionami musi przemarznąć, bowiem fiołek to roślinka zimnolubna. W czasie wysiewu dobrze jest zachować odległość ok. 20 cm pomiędzy nasionami, zaś same nasionka lekko wcisnąć w glebę i przykryć cienką warstewką ziemi. Fiołki kiełkują bardzo długo – posiane jesienią wzejdą dopiero na wiosnę.

4. Groszek pachnący (Lathyrus odoratus)

Groszek jest roślina godna polecenia nie tylko ze względu na piękne kwiaty, ale również przez cudowny, delikatny zapach, jaki rozsiewa się wokół nich. Groszek wysiewamy w rzędach, przykrywając nasionka około 2- centymetrową warstwą ziemi. Warto w czasie wysiewy docisnąć nasionka. Pamiętajmy też, aby utrzymywać stałą, dość dużą wilgotność gleby. Groszek najlepiej czuje się w słonecznym i osłoniętym od wiatru miejscu.

5. Lwia paszcza (Antirrhinum majus)

Lwia paszcza, podobnie, jak fiolki, nie wymaga żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, a co więcej – w odróżnieniu od nich, kwitnie przez całe lato aż do zimy. Lwie paszcze potrafią rosnąć praktycznie na każdej glebie, a jeśli warunki są im sprzyjające, same się rozsiewają.

Pierwsze pokolenie musimy jednak posiać sami, zaś najlepiej to uczynić w pojemniku do wysiewu lub w donicy. Nie należy przykrywać nasion ziemią, wystarczy delikatnie je ucisnąć i podlać. Lwie paszcze możemy też wysiewać bezpośrednio do gruntu, przy czym najlepiej jest zrobić to już jesienią, ponieważ nasiona wymagają niskiej temperatury do kiełkowania. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się posiać ta roślinkę na wiosnę – nic straconego: wystarczy donice z nasionami umieścić na dziesięć dni w chłodni lub lodówce i w ten sprytny sposób zasugerować roślince, ze właśnie trwa zima.

 

Top