Czyżby moda na minimalizm powoli mijała? Coraz częściej projektanci wnętrz zamiast niemal pustych przestrzeni pozbawionych elementów dekoracyjnych proponują aranżacje bogate w faktury, kolory i wzory. A na podłodze zamiast jasnych, bielonych desek zobaczyć można wzorzyste, orientalne dywany. Jak ciekawie zaaranżować przestrzeń w takim stylu?
Wydawało się już, że orientalne dywany odchodzą do lamusa. Kojarzyły się z muzealnymi salami lub – w najlepszym wypadku – z mieszkaniem dziadków. Zastąpiły je tkane na płasko, monochromatyczne dywany w stylu skandynawskim, najmodniejsze przestrzenie często bazowały na zupełnie odsłoniętych podłogach. Teraz widać wyraźnie, że trendy się zmieniają. W modnych wnętrzach coraz częściej zobaczymy dywany o bardzo bogatej kolorystyce i wzornictwie. Są one wyraź nie inspirowane orientem.
Klasyczne dywany orientalne są tkane ręcznie. Każdy taki dywan jest prawdziwym dziełem sztuki. Każdy region ma woje charakterystyczne wzory. I choć dla laików wszystkie dywany orientalne wyglądają podobnie, znawca bez trudu rozpozna produkcję z Iranu, Chin, Afganistanu czy Turcji. Bardzo charakterystyczną cechą dywanów orientalnych jest też używanie jedwabiu do ich tkania. I choć przekłada się to na ich wyższą cenę nieporównywalną do dywanów syntetycznych, oznacza też wyjątkową jakość i komfort użytkowania. Jedwabne dywany są niezwykle przyjemne w dotyku, a także bardzo trwałe. Bardzo ważne są też termoregulacyjne właściwości, jakie mają zarówno jedwab, jak i wełna. Oznacza to, że sprawdzają się one zarówno zima, jak i latem. Dzięki temu, mając w domu dywan orientalny, może właściwie zrezygnować z noszenia domowego obuwia – chodzenie boso po takim dywanie jest bardzo przyjemne i komfortowe o każdej porze roku.
Dywany orientalne w stylu wschodnim najlepiej zgrywają się z wnętrzami w modnym dziś stylu boho, którego cechą charakterystyczną jest właśnie bogactwo faktur, kolorów i wzorów oraz czerpanie inspiracji ze wzorów etnicznych. Wschodnie dywany idealnie wpisują się w ten nieco hippisowski klimat – pamiętajmy, że korzenie stylu boho tkwią właśnie w kontrkulturze lat 60. I 70. ubiegłego wieku, której elementem były podróże duchowe do Azji. Stąd taka popularność wschodnich wzorów i dekoracji w aranżacjach boho.
Dywany orientalne ciekawie wyglądają też we wnętrzach w stylu retro. Jeśli inspirujemy się wzornictwem z lat 50. Czy 60. Ubiegłego stulecia, to warto wiedzieć, że wówczas orientalne dywany były hitem. O ich popularności może świadczyć fakt, że te prawdziwe, bliskowschodnie uchodziły za luksus, jednak także polskie wzornictwo bazowało na nawiązaniach orientalnych. Dlatego dywany z okresu PRL często były orientalne ornamenty i nawiązująca do tego stylu kolorystykę: brązy, czerwienie, beż czy żółć.
Co ciekawe, dywan orientalny może być też oryginalnym akcentem w nowoczesnym wnętrzu. Warto jednak wówczas wybrać wariant monochromatyczny, z nieco prostszymi ornamentami. Geometryczne wzory utrzymane w czerni i szarościach lub bieli i czerwieni będą pasowały do prostych, nowoczesnych mebli i oszczędnych dodatków.
Warto tez podkreślić, że dywany orientalne to produkty luksusowe. Ich wyjątkowa jakość i wzornictwo sprawiają, że dodadzą blasku każdej aranżacji i staną się głównym punktem przyciągającym uwagę w pomieszczeniu. Co ważne, jest to inwestycja na długie lata.