• 9 października 2024

Pierwszy rok życia niemowlęcia to około 300 dni spędzonych w łóżeczku. Jest to przede wszystkim czas wypoczynku i snu, ale również pierwsze próby poznawania świata i kształtowania nowych umiejętności – siadania i wstawania. Nic dziwnego, że wybierając łóżeczko, rodzice chcą stworzyć maluchowi jak najlepsze warunki. W sklepach można znaleźć wiele modeli i wybór nie należy do łatwych.

 

1. Łóżeczko tradycyjne

Klasyczny model ze szczebelkami, dostępny w dwóch standardowych wymiarach: 120/60 cm lub 140/70 cm. Łóżeczko posiada regulację, która pozwala na ustawienie poziomu dna, w zależności od modelu producenci proponują dwa, trzy, a nawet cztery możliwe ustawienia. To jedna z najbardziej pożądanych funkcji, bo pozwala dostosować głębokość łóżeczka do wieku i stopnia rozwoju ruchowego dziecka. Łóżeczka tradycyjne dają możliwość usunięcia dwóch lub trzech szczebelków, co ułatwi nieco starszemu dziecku wchodzenie i wychodzenie. Częstym dodatkiem, jest szuflada, która przyda się szczególnie właścicielom niewielkich mieszkań.

 

2. Kołyska

Jest meblem mniejszym i bardziej przytulnym niż tradycyjne łóżeczko. Najbardziej pożądany jest jednak delikatny ruch, jaki można uzyskać dzięki kołysce. Powoduje, że łatwiej uspokoić płaczące dziecko i ten fakt z pewnością docenią wszyscy rodzice. Nic zatem dziwnego, że kołyski są nadal bardzo popularne, jest to jednak rozwiązanie na pierwsze 3-4 miesiące życia niemowlaka. Wraz z rozwojem dziecka, wykazuje ono coraz większą aktywność, a kołyska ze względu na mała stabilność nie sprawdzi się w tej sytuacji.

 

3. Tradycyjne łóżeczko na biegunach

Jest rozwiązaniem pośrednim między łóżeczkiem a kołyską. Płozy można zdemontować, kiedy okażą się nieprzydatne, co pozwala korzystać z tego typu mebla o wiele dłużej niż w przypadku kołyski. W miejsce płóz zakłada się w obrotowe kółka z hamulcami i wówczas mamy do czynienia niemal z klasycznym łóżeczkiem. Jedyne wady związane z tym modelem dotyczą ceny i dostępności.

 

4. Łóżeczko wielofunkcyjne – łączy w sobie łóżeczko i tapczanik, który będzie świetnym meblem dla nieco starszego dziecka. Kluczem są w tym przypadku szczebelki, które można usunąć. Wielu producentów umożliwia również zwiększenie długości całego posłania i dokupienie skrzyni na pościel. Koszty, jakie rodzice muszą ponieść na początku są na pewno większe, niż w przypadku klasycznego dziecięcego łóżeczka, ale model ten będzie służył nieporównywalnie dłużej i rósł wraz z dzieckiem.

 

5. Łóżeczko turystyczne

Znajduje zastosowanie w sytuacji, gdy musimy w podróży zapewnić dzieciom i sobie maksimum komfortu. Najczęściej wykonane jest z siatki lub tkaniny umocowanej na specjalnym stelażu. Do największych udogodnień stosowanych przez producentów należą: możliwość regulacji – najczęściej dwa poziomy ustawienia dna, otwierany bok łóżeczka, oraz liczne koszyki i kieszonki. Miejsce na drobiazgi jest szczególnie ważne w podróży, ale przydatne są również dodatki takie jak daszek, moskitiera czy nakładany przewijak.

 

Co jeszcze może się przydać?

Wybór łóżeczka, to tak naprawdę początek kompletowania wyprawki dla noworodka. Z tym zakupem również wiąże się możliwość dobrania kilku dodatków, które mogą się przydać. Wśród nich znajduje się na przykład moskitiera lub baldachim, które ochronią malucha przed owadami czy mocnym światłem. Dla bezpieczeństwa noworodka warto rozważyć też ochraniacz na szczebelki, który ma za zadanie amortyzować uderzenia.

 

Top