• 19 czerwca 2024

Światło w mieszkaniu

Światło niemalże w każdym wnętrzu stanowi niezwykle ważną funkcję, nie tylko użytkową, lecz także dekoracyjną. Jest bardzo istotnym elementem wystroju, zarówno w przypadku małych, jak i dużych pomieszczeń, bez względu na ich przeznaczenie. Dzięki odpowiedniemu światłu jesteśmy w stanie wyeksponować pewne detale i ukryć te, które nie powinny być godne uwagi w danym pomieszczeniu. Światło decyduje o charakterze i klimacie wnętrza. Ten z pozoru błahy element wystroju, w rzeczywistości okazuje się niezwykle ważnym czynnikiem wpływającym na całościową aranżację.

Każdy projekt wnętrza zakłada prawidłowe dobranie i rozmieszczenie pewnych elementów oświetleniowych. Rodzaj oświetlenia wybiera się przede wszystkim ze względu na funkcję, jaką pełni dane pomieszczenie. W przypadku sypialni doskonale sprawdza się oświetlenie boczne, dlatego, że buduje ono intymny nastrój, który jest niezwykle potrzebny do wyciszenia i relaksu. Oprócz doboru odpowiednich urządzeń oświetleniowych warto pamiętać także o innych elementach dekoracyjnych, które z oświetleniem tym niejako współgrają.

Zasłony - ważny aspekt oświetlenia

Jeżeli mowa o sypialni, warto wspomnieć zatem o zasłonach, które w tym przypadku nadają się doskonale do manipulowania światłem. Odpowiednio dobrane zasłony pełnią funkcję użytkową, ale nie tylko. Stanowią świetną dekorację pomieszczenia. Wieczorem, kiedy potrzebujemy mniej światła i wyciszenia, zasuwamy zasłony w oknach i włączamy delikatne, nieco przytłumione światło boczne. To doskonały klimat, pozwalający na relaks i odpoczynek. Ranem z kolei potrzebna jest nam odpowiednia dawka energii, najlepiej pochodzącej z naturalnego oświetlenia. Możemy wówczas rozsunąć zasłony i wpuścić do naszej sypialni promienie słoneczne wraz ze świeżym powietrzem.

Nad zasłonnymi okiennymi doskonale sprawdzają się punkty świetlne lub liniowe żarówki i świetlówki. Można je umieszczać w specjalnych wgłębieniach lub zakamarkach. Dają one niesamowity efekt, ponieważ uwypuklają fakturę tkaniny, z której wykonane zostały zasłony. Pozwalają także na grę świateł i cieni – wzbogaca to wnętrze i podkreśla jego charakter.

 

Top