• 9 października 2024

Zbudować dom to jedno, jednak później trzeba go jeszcze utrzymać. Dlatego coraz więcej osób, planując budowę domu jednorodzinnego bierze pod uwagę nie tylko koszty zakupu działki i samej budowy, ale też późniejsze koszty eksploatacji budynku. Może się bowiem okazać, że droższy projekt będzie znakomitą inwestycją, która zwróci się już w perspektywie kilku lat. I odwrotnie – oszczędzając na etapie budowy będziemy zdecydowanie więcej płacić za eksploatację domu. Dlatego w najlepszych biurach architektonicznych takich jak B projekt znajdziemy sporą kolekcję projektów charakteryzujących się dużą energooszczędnością.


Jak zaprojektować energooszczędny dom?


Myślenie o niskim zużyciu energii w domu zaczyna się już na najwcześniejszym etapie projektowania, czyli przy planowaniu zarysu bryły budynku. Domy energooszczędne zwykle mają prostą i zwartą bryłę, jeśli planowany jest garaż to jest on także zawarty w bryle budynku. Zwykle domy te są też dość małe. Oczywiście nie jest to reguła, jednak warto starannie przemyśleć, jakiej powierzchni potrzebujemy. Wiadomo, że duża rodzina potrzebuje zdecydowanie większej przestrzeni niż para – pamiętajmy, że np. ogrzewanie niewykorzystanych pomieszczeń to dodatkowy koszt, którego nie musimy ponosić. Warto też rozważyć dom piętrowy z użytkowym poddaszem – straty ciepła są niższe niż w parterowym.

Bardzo ważna jest też dobra izolacja budynku. Wówczas jego bilans cieplny jest pozytywny. Oznacza to, że mała ilość ciepła „ucieka” na zewnątrz. Przekłada się to na bardzo duże oszczędności na rachunkach. Nie zapominajmy też o takim zaprojektowaniu instalacji, by koszty jej użytkowania były jak najmniejsze. Z pomocą przychodzą nam tu nowoczesne rozwiązania technologiczne, na przykład programatory pozwalające precyzyjnie sterować temperaturą w pomieszczeniach. Warto tez pomyśleć o instalacji paneli słonecznych na dachu – w portfolio KB Projekt znajdziemy projekty domów z płaskimi dachami zaprojektowanymi właśnie z myślą o takim systemie energetycznym. Warto wiedzieć, że Unia Europejska promuje nowoczesne źródła pozyskiwania energii, w związku z czym możemy ubiegać się o dopłaty do tego typu instalacji, co jeszcze zwiększa korzystność inwestycji.


Projekty domów energooszczędnych


Projekt domu Oliwnik to jedna z najciekawszych propozycji biura architektonicznego KB Projekt. To propozycja dla miłośników nowoczesnej prostoty oraz niebanalnych rozwiązać wizualnych. Jest to projekt domu parterowego. Dom jest przestronny, ma blisko sto sześćdziesiąt metrów kwadratowych funkcjonalnie zaprojektowanej przestrzeni. Trzy sypialnie sprawiają, że to idealna przestrzeń dla większej rodziny. Warto podkreślić, że na etapie opracowania projektu można zmienić układ podziału wnętrz, by dostosować go perfekcyjnie do indywidualnych potrzeb danego klienta i inwestora.
Warto też podkreślić walory estetyczne budynku. Ciekawie zaprojektowana geometryczna bryła z dwoma tarasami i możliwością wyboru elementów kolorowych elewacji pozwala na dopasowanie projektu do swoich gustów. Jest to dom modny, a jednocześnie ponadczasowy, utrzymany w stylistyce modernistycznej.

Co ważne, projekt ten pozwala na sporą energooszczędność. Płaski dach jest idealny do instalacji paneli słonecznych, jest też zaplanowana instalacja z mechanizmem odzyskiwania ciepła, co również obniża koszty eksploatacji domu. Nie jest to dom pasywny, jednak dzięki zastosowanym rozwiązaniom rachunki na pewno nie będą w nim wysokie.
Begoniów to cieszący się dużą popularnością projekt energooszczędnego domu. Jest to budynek parterowy, posiada jednak użytkowe poddasza, co zwiększa przestrzeń, jaką mieszkańcy mają do dyspozycji. W środku zastosowano też antresolę, co sprzyja optymalnemu wykorzystaniu przestrzeni. Prosta bryła budynku sprawia, że dobrze wpisze się on w niemal każdy krajobraz. Warto też pamiętać, że prostota jest ponadczasowa i dom ten będzie wyglądał dobrze nawet po wielu latach i przy zmieniających się trendach. Dom ten charakteryzuje się też dodatnim bilansem energetycznym, więc możemy liczyć się z niskimi opłatami podczas eksploatacji domu.

 

Top