• 9 października 2024

Tym razem zajmiemy się instalacja elektryczną w łazience. Jak powszechnie wiadomo, jest to pomieszczenie, w którym znajduje się najwięcej wilgoci i pary wodnej. Pochodzi ona z pod prysznica, kiedy się myjemy czy tez w czasie brania gorącej kąpieli. Jednak nawet, kiedy nie myjemy się gorącą woda to i tak praktycznie w każdym zakątku łazienki znajduje się jakaś wilgoć czy tez źródło wody jak kran przy umywalce lub wannie. Jednak nawet w takim miejscu, niezbędne są gniazda, gdzie możemy podłączyć pralkę, suszarkę do ubrań czy nawet suszarki do włosów.

Planowanie instalacji w łazience

Planując instalację w takim miejscu, musimy wziąć wszystkie wyżej wymienione czynniki pod uwagę. Wszelkie ujścia instalacji elektrycznej w łazience, powinny być dostosowane do warunków w niej panujących. Musimy, więc nastawić się na kupno wodoszczelnych gniazdek oraz takich, które posiadają klapki, ponieważ w tym właśnie pomieszczeniu, ryzyko porażenia prądem jest największe. Jednak planowanie rozmieszczenia gniazdek w łazience, nie należy do szczególnie trudnych przedsięwzięć. Jedynie, co musimy wiedzieć, to układ wszelkich sprzętów, jaki będzie towarzyszył pomieszczeniu po całkowitym zakończeniu budowy. Aby ułatwić sobie zadanie, dzielimy nasza łazienkę na cztery strefy od 0 do 3. 0 oraz 1 to strefy pokazujące ułożenie wanny lub prysznica, czyli miejsca, blisko których gniazdko nie może być zamontowane. Strefa 0 przeznaczona jest tylko dla takich urządzeń, które wykorzystują maksymalnie 12 V napięcie, ale musi takie źródło prądu znaleźć się poza granicą danej strefy. Strefa numer 1 jest przeznaczona tylko i wyłącznie dla urządzeń typu podgrzewacze wody, strefa numer 2 jest przeznaczona do instalowania oświetlenia, wymagane jest jednak, aby posiadały one klasę izolacji numer dwa, gdyż są one wtedy odporne na chlapanie wodą.

Bezpieczna instalacja w mieszkaniu

Istotnym elementem instalacji domowej są włączniki nadprądowe. Nazywane są inaczej bezpiecznikami. Są one odpowiedzialne za ochronę obwodów zasilających. Chodzi tu przede wszystkim o wszelkie uszkodzenia, jakim może ulec instalacja w wyniku przeciążenia lub zwarcia. Każdy bezpieczny jest odpowiedzialny za dwadzieścia włączników lub dziesięć gniazdek. Każdy wyłącznik nadprądowy posiada odpowiednia odporność na przeciążenia.

Pamiętaj o priorytetowym znaczeniu bezpieczeństwa i stosuj się do porad, które to gwarantują. Nie korzystaj z jak najtańszych sprzętów, ale staraj się dobierać takie, które są dostosowane odpowiednio do danych warunków.

 

Top