Po zmierzchu każdy ogród może się przeobrazić w miejsce nastrojowe i nieco tajemnicze. Wystarczy umiejętnie zagrać oświetleniem, a zadanie to wcale nie jest trudne. Lampy w ogrodzie są przecież potrzebne już choćby ze względów praktycznych, to bowiem właśnie one ułatwiają dojście do domu i zwiększają poziom naszego bezpieczeństwa. To właśnie lampy pełniące funkcje praktyczne są zatem najczęściej spotykane w ogrodzie. Co ciekawe, nie wszystkie są w nim niezbędne, ponieważ jednak ułatwiają poruszanie się po ciemku, trudno z nich rezygnować. Jedną z najważniejszych jest bez wątpienia ta, którą umieszcza się obok drzwi wejściowych. Jej znaczenie jest niemożliwe do przecenienia, pozwala bowiem na ich otwarcie nawet w środku nocy.
Lampa taka oświetla też osobę, która stoi przed drzwiami, a zadania, jakie ma do wykonania, sprawiają, że potrafi być włączona stosunkowo długo. Już choćby dlatego osoby, które zastanawiają się nad jej wykorzystywaniem, powinny zadbać o obecność w niej żarówki energooszczędnej. Ciekawym rozwiązaniem może być także zastosowanie tak zwanej lampy dwufunkcyjnej. Charakterystyczne jest dla niej to, że, w zależności od potrzeby, może nie tylko świecić ciągle, ale również przechodzić na ten tryb działania, który integruje ją z czujnikiem ruchu. Osoby, które posiadają zadaszone wejście do domu, mogą zdecydować się na jeszcze inne rozwiązanie. Jest nim lampa wisząca, która bardzo często przypomina zawieszoną na łańcuchu latarnię. Oczywiście, przed zakupem wypada sprawdzić jej długość. Sama stylistyka lamp różni się między sobą, możemy więc spotkać się zarówno z kinkietami, które płasko przylegają do ściany, jak i z tymi, które mocuje się na niej pod odpowiednim kątem. Jeszcze innym rozwiązaniem przyciągającym wzrok są lampy – latarnie, dla których charakterystyczne jest to, że mocuje się je na wygiętych esowato szynach. Najczęściej produkuje się je z wykorzystaniem aluminium, stali oraz utwardzonego tworzywa ABS. Pewnym novum są ogrodowe lampy miedziane. Prezentują się one niezwykle efektownie, ich oferta ciągle nie jest jednak zbyt duża. Klosze takich lamp mogą być dostosowane do naszych indywidualnych upodobań, choć pewne znaczenie ma to, aby nie rozpraszały niepotrzebnie światła. Na elewacji budynku niekiedy umieszcza się jeszcze jedną lampę, dla której typowe jest to, że jest wyposażona w czujnik ruchu. Niekiedy również sama elewacja jest na tyle interesująca, że kusi podkreślenie jej walorów poprzez wykorzystanie odpowiedniego oświetlenia. W takim wypadku ciekawym rozwiązaniem są umieszczone w pobliżu reflektorki.
Osoby, które przygotowują się do zakupu lamp ogrodowych, mogą dziś liczyć na całe ich komplety, dzięki czemu wszystkie lampy mogą być utrzymywane w zbliżonej stylistyce. Najczęściej mamy do czynienia z zestawami tworzonymi przez kinkiet oraz dwa słupki – niski oraz wysoki. Często nic nie stoi też na przeszkodzie temu, aby dokupić identyczną lampę parkową. Gdy mówimy o samych źródłach światła w lampach pojawiających się w ogrodzie, powinniśmy mieć świadomość tego, że mamy w czym wybierać. Nadal dużą popularnością cieszą się w tym kontekście zwykłe żarówki, choć osoby decydujące się na tego rodzaju zakup mogą korzystać również ze świetlówek kompaktowych oraz żarówek i reflektorków halogenowych. Modne są też żarówki i halogenu typu PAR. Te zasługują zresztą na szczególną uwagę, ich wnętrze jest bowiem pokryte powłoką z aluminium, dla której charakterystyczne jest to, że nie tylko odbija, ale również rozprasza światło. Lampy metalohalogenkowe oraz rtęciowe także nie wyszły jeszcze z użycia, nie da się jednak ukryć, że współcześnie stosuje się je stosunkowo rzadko. Charakterystyczne jest dla nich to, że współpracują jedynie z przeznaczonymi do nich oprawami, a wiele osób uznaje to za niepotrzebne ograniczenie.