Domy z bali robią w Polsce prawdziwą furorę. Charakterystyczne półokrągłe elementy drewniane używane do ich budowy nadają im interesujący wygląd, przypominający nieco architekturę góralską, do której mieszkańcy innych regionów kraju często mają słabość. Oczywiście domy z bali mogą być utrzymane w bardzo różnej stylistyce. Najczęściej spotykane są – poza właśnie góralskimi – domy w stylu wiejskiej chaty. Są one traktowane jako domy rekreacyjne lub całoroczne – wpisują się w modny obecnie nurt życia blisko natury. Domy z bali na pewno przypadną też do gustu wszystkim miłośnikom stylu skandynawskiego – naturalne drewno daje przytulność i idealnie pasuje do wnętrz w stylu scandi.
Warto jednak pamiętać, że choć domy z bali często wyglądają na niedrogie inwestycje, w rzeczywistości budowa domu tego typu jest dość kosztowna. Na pewno nie jest to najtańsza technologia, choć ma ona wiele zalet. Jakich? Przede wszystkim domy z balii tak jak inne domy z naturalnego drewna mają w środku specyficzny mikroklimat bardzo korzystny dla człowieka. Drewno pięknie pachnie, pozwala też utrzymać właściwy poziom wilgoci w pomieszczeniach. Oczywiście pod warunkiem, że użyjemy drewna dobrego gatunku – między innymi to podnosi koszty całej inwestycji. Warto też pamiętać, że planując dom z bali musimy zatrudnić ekipę, która ma doświadczenie w tego typu realizacjach. Budowa domu z drewna wymaga sporych umiejętności ciesielskich. Ważne jest też, by kupić projekt, który przeznaczony jest do realizacji z tego rodzaju surowca, bo adaptacje innych projektów często bywają trudne i obarczone błędami.
Oto kilka propozycji domów z bali od biura architektonicznego KB Projekt. Wszystkie przedstawione projekty stworzono z myślą o realizacji ich w tej właśnie technologii, dzięki czemu pozwalają one w pełni korzystać z zalet naturalnego drewna jako surowca budowlanego.
Projekt domu HIACYNTÓW 2 przeznaczony jest dla osób zainteresowanych budową sporego domu drewnianego. Powierzchnia użytkowa tego budynku to blisko sto pięćdziesiąt metrów, co pozwala na komfortowe zorganizowanie przestrzeni mieszkalnej nawet dla dość dużej rodziny. Na parterze wyodrębniono kuchnię połączoną z jadalnią (dodatkowo niewielka spiżarnia ułatwia przechowywanie produktów) oraz salon. Pomieszczenia te można połączyć w jedną otwartą przestrzeń. Na tej samej kondygnacji znajduje się też obszerny pokój o powierzchni niemal dwudziestu metrów kwadratowych, w którym może być urządzona na przykład sypialnia gospodarzy lub pracownia, jeśli część prywatną chcemy umieścić na poddaszu. Na drugiej kondygnacji znajdziemy cztery niewielkie pokoje – każdy z nich ma powierzchnię prawie dziesięciu metrów kwadratowych – dzięki regularnemu kształtowi te niewielkie pokoje są ustawne. Zaplanowano tu także niewielką garderobę oraz wygodną łazienkę. Warto pamiętać, że na etapie opracowywania projektu możemy usunąć ściany działowe, zmniejszając liczbę pomieszczeń a zwiększając ich wielkość.
Projekt domu LUBIEŃ to propozycja dla osób szukających niewielkiego domu do celów rekreacyjnych. Zwarta bryła i spadzisty dach nadają mu wygląd charakterystyczny dla architektury góralskiej i w górach sprawdzi się on znakomicie. Ze względu na swoje wymiary pasuje nawet na niewielką działkę, a balkon i taras zwiększają powierzchnię, jaką możemy wykorzystać na wypoczynek. Co ważne, realizacja tego projektu nie wymaga dużych nakładów finansowych. Na dole usytuowano pokój dzienny oraz kuchnię i łazienkę. Na poddaszu znajduje się pokój oraz antresola, gdzie można zorganizować sypialnię. Na tak małej przestrzeni trudno o bardziej funkcjonalny układ wnętrz – dom ten ma niespełna pięćdziesiąt metrów kwadratowych powierzchni. A co z przechowywaniem w niedużym domu? Ten problem rozwiązuje niewielka komórka z osobnym wejściem – to idealne miejsce do przechowywania rowerów, zabawek czy sprzętu gospodarskiego na przykład kosiarki. Dzięki komórce nie musimy tymi przedmiotami zagracać niewielkiej przestrzeni mieszkalnej.