• 19 czerwca 2024

Konstrukcje schodów w domu

Wydaje się, że nigdy nie zdarzają się jednakowe schody. Różnią się kolorem, materiałem, z którego zostały wytworzone, konstrukcją nośną lub wielkością czy ozdobami. Konstrukcje nośne oferowane przez firmy produkujące schody drewniane są następujące: schody dywanowe, schody nakładane, schody osiodlano - policzkowe, schody policzkowe, schody policzkowo - bolcowe, schody bolcowe oraz schody spiralne. Czym różnią się od siebie poszczególne typy schodów?

Rodzaje schodów

Schody dywanowe charakteryzują się tym, że stopnie i podstopnie mają taką samą grubość. W ścianie zamontowane są specjalne wsporniki metalowe, dzięki którym schody mogą być przytwierdzone do ściany.

Schody nakładane, nazywane również osiodłanymi, charakteryzują się tym, że stopnie są nakładane na schodkowo wycięte policzki. Schody są nieco odsunięte od ściany.

Schody osiodłano - policzkowe są jednymi z najbardziej stabilnych. Na zewnątrz schodów znajduje się policzek klasyczny, zaś od wewnątrz policzek osiodłany. Oba są ze sobą połączone, co właśnie zapewnia stabilność schodów.

Schody policzkowe są najbardziej popularnym rozwiązaniem. Stopnie zamontowane są do dwóch policzków nośnych. Zapewnia to stabilność schodów, które są szczególnie polecane w dużych i otwartych przestrzeniach.

Schody bolcowo - policzkowe są bardzo nowoczesne. Od wewnątrz stopnie połączone są pionowymi bolcami z drewna lub z metalu, zaś na zewnątrz znajduje się klasyczny policzek.

Schody bolcowe, podobnie, od wewnątrz łączą stopnie specjalnymi pionowymi bolcami. Od zewnątrz przytwierdzone są do ściany za pomocą metalowych wsporników.

Ostatnim typem schodów są schody spiralne. Najczęściej montuje się je w niewielkich pomieszczeniach, gdyż zabierają najmniej miejsca ze wszystkich typów schodów.

Top