• 14 lipca 2024

Komunikacja pomiędzy człowiekiem a maszyną, która nazywana jest także HMI, czyli Human-Machine Interface daje obecnie bardzo szerokie możliwości w przekazywaniu danych oraz poleceń, ale jednocześnie nie jest skomplikowana. W tym celu bardzo często używane są panele operatorskie wyposażone w ekrany oraz w dodatkowe elementy sterujące, na przykład w przyciski i klawiatury.

Sprawdź odpowiedzi na pytania:

  • Dlaczego dobór odpowiedniego panelu HMI ma tak duże znaczenie?
  • Jakie rodzaje paneli HMI znajdują się w sprzedaży?
  • Gdzie można zamawiać panele operatorskie?

Dlaczego dobór odpowiedniego panelu HMI ma tak duże znaczenie?

Aby przekazać do maszyny konkretne zadania, stosuje się specjalne urządzenia sterujące. Mogą mieć one zróżnicowaną postać, dlatego też dobierane są one w zależności od sprzętu.

W przemyśle, w którym obecnie stosuje się zaawansowane sprzęty, w tym celu używane są panele operatorskie, czyli specjalny rodzaj paneli HMI, z których korzystają operatorzy urządzeń, aby odpowiadać za ich pracę.

Wybór właściwego typu paneli HMI jest niezwykle istotny, co powoduje, że przed zakupem tego typu sprzętu trzeba dobrze zapoznać się z jego właściwościami i dobrać go do konkretnego zastosowania.

Gdy panel operatorski zostanie odpowiednio dopasowany, wtedy można uzyskać szereg korzyści, wśród których znajdują się między innymi:

  • łatwiejsza obsługa maszyny, z którą współpracuje panel
  • oszczędność czasu związana z prowadzeniem obsługi maszyny
  • zwiększony pozom bezpieczeństwa pracy
  • możliwość dalszego automatyzowania całego zakładu pracy
  • wizualizacja procesów, co pozwala na łatwiejsze zarządzanie
  • możliwość zapobiegania pojawianiu się poważnych awarii

Jak widać, to, jaki panel HMI zostanie wybrany, ma kluczowe znaczenie dla procesów prowadzonych w zakładzie przemysłowym.

Jakie rodzaje paneli HMI znajdują się w sprzedaży?

Producenci sprzętu jak panele operatorskie HMI mogą zaoferować swoim klientom pełną paletę produktów tego typu. Jakie z nich znajdują się obecnie w sprzedaży?

Panele dotykowe

Dzisiaj bardzo często wybierane są panele operatorskie dotykowe, które wyposażone są w ekran dotykowy. Pozwalają one dzięki temu na łatwe i wygodne sterowanie sprzętem bez potrzeby korzystania z klawiatury. Wtedy na ekranie pojawiają się dostępne funkcje, natomiast sterowanie umożliwia łatwy i szybki dostęp do najważniejszych funkcji.

Takie panele HMI wyposażone w ekrany dotykowe są dostępne w różnych wielkościach, dlatego można łatwo dopasować je do konkretnej maszyny, aby uzyskać właściwy dostęp do jej funkcji i czytelną wizualizację danych o jej pracy.

Panele webowe

Jednym z popularnych typów paneli operatorskich są także panele webowe. Pod tym terminem znajdują się panele programowalne, które pozwalają na dostęp serwisowy za pomocą sieci. To powoduje, że ich obsługa jest znacznie prostsza wtedy, gdy pojawia się potrzeba skorzystania z pomocy eksperta w zakresie serwisu.

Panele webowe mogą korzystać z różnych form łączności, dlatego można dopasować je specjalnie do konkretnego zastosowania oraz do dostępnych w danym miejscu opcji łączności.

 Panele z klawiaturą

W końcu bardzo chętnie kupowane są także panele operatorskie wyposażone w klawiaturę, które pozwalają na szybkie zarządzanie maszynami za pomocą klawiatury. Pozwala ona na wprowadzanie danych, ich wyszukiwanie, a także na innego rodzaju czynności. Dodatkowo panel może być także wyposażony w myszkę lub może wykorzystywać ekran dotykowy.

 Panele przenośne hand held

Wygodna opcja to także panel HMI typu hand held, który może być przenoszony z miejsca na miejsce. Jest on bardzo pomocny wtedy, gdy konieczne jest prowadzeni sterowania urządzenia jak linia produkcyjna lub też innego sprzętu, który wymaga szerokiego oglądu.

Gdzie można zamawiać panele operatorskie?

Aktualnie panele HMI można kupować w sklepach zajmujących się zaopatrzeniem przedsiębiorstw w nowoczesny sprzęt używany w celu tworzenia systemów automatyki.

Obecnie z produktami dostępnymi w ofercie producentów można zapoznać się także online, aby łatwiej wybrać odpowiedni typ panelu do zarządzania pracą maszyn.

Top