• 26 kwietnia 2024

Porządnie wykonana elewacja to nie tylko piękny design, ale też dobre parametry użytkowe. Kiedy zależy Ci na komforcie termicznym wewnątrz budynku, a także estetycznym wykończeniu ścian, postaw na elewację wentylowaną. To konstrukcja, która chłodzi wnętrza latem, a ogrzewa zimą. Zapobiega kondensacji pary wodnej i ma szereg innych właściwości.

Konstrukcja elewacji wentylowanej

Elewacje wentylowane opierają się na ruszcie wykonanym z listew lub desek. W szczeliny między elementami układa się płyty z materiałów izolacyjnych, tj. wełny lub styropianu. Można je osadzać na kleju, lecz nie jest to konieczne, bo alternatywą jest kołkowanie. Cała konstrukcja składająca się z paneli, kształtek oraz desek jest osadzana na ruszcie przy pomocy łączników lub gwoździ. Pomiędzy nimi zachowany zostaje odstęp, to właśnie ta szczelina sprawia, że elewacja „oddycha”, a w zakamarkach nie gromadzi się para wodna. Kondensacja odbywa się w sposób stały, co realnie poprawia komfort życia i pracy osób użytkujących obiekt. Jest też ważna dla ogólnej kondycji technicznej obiektu, który nie jest narażony na uszkodzenia czy osłabienie spowodowane wilgocią. To ważne, szczególne gdy warstwę izolacyjną tworzy wełna szklana lub skalna.

Jakie zalety ma elewacja wentylowana?

Prawidłowo wykonana elewacja wentylowana prezentuje się designersko, a także zmniejsza wahania temperatur w środku i skutecznie rozprawia się z wilgocią. Szczelina, która powstaje między warstwą ocieplenia a okładziną pozwala na swobodne przemieszczanie się powietrza – latem gorące powietrze unosi się, a chłodne napływa w jego miejsce. Zimą z kolei w ten sam sposób odprowadzana jest wilgoć, więc ściany pozostają suche.

Elegancka i solidna elewacja wentylowana

To najważniejsze cechy elewacji wentylowanej, ale nie jedyne! Lista zalet tego rozwiązania jest dłuższa, a obejmuje m.in. odprowadzanie wody deszczowej z dala od konstrukcji, chronienie jej przed warunkami atmosferycznymi czy oszczędność miejsca oraz energii. Konstrukcja jest lekka i cieńsza, dzięki czemu daje dość dużą swobodę projektantowi wykonującemu aranżację zewnętrzną budynku.

Elewacja wentylowana jest wytrzymała, a przy tym elegancka. O finalnym wykończeniu decyduje inwestor wraz z architektem. Popularne są jednak wykończenia wykonane z betonu, kamienia oraz ceramiki. W porównaniu z bezspoinowymi systemami ociepleń są one nie tylko trwalsze, ale też łatwiejsze w myciu i konserwacji. Z tego względu elewacje wentylowane stosuje się nie tylko w budownictwie mieszkalnym, ale też użytkowym.

Top