• 26 kwietnia 2024

Nic nie smakuje tak dobrze, jak własnoręcznie wyhodowane warzywa i owoce. W czasach, gdy producenci żywności szpikują nas coraz bardziej wymyślnymi substancjami i nawet zwykły jogurt potrafi zawierać długą listę „E”, jedzenie pochodzące z własnego ogródka wydaje się jeszcze bardziej atrakcyjną, a przede wszystkim – zdrowszą opcją.

Na co zwrócić uwagę, planując własną grządkę?

Aby jednak móc rozsmakować we własnych plonach, należy wziąć pod uwagę wiele czynników i, niestety, włożyć w to sporo pracy. Mimo wszystko gra warta jest przysłowiowej świeczki, bowiem satysfakcja jest ogromna, a zdrowie nasze i naszych bliskich nie ma ceny. Zanim chwycimy za motyczkę i przystąpimy do dzieła, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

1. Ile czasu chcę przeznaczyć na pielęgnację ogródka? A ile naprawdę mogę? Doba ma ograniczoną długość i, poza grzebaniem w grządkach, musimy upchać w niej pracę zawodową, czas spędzony z rodziną i przyjaciółmi, domowe obowiązki i, od czasu do czasu, sen.

2. Co chcę uprawiać? Jakie warzywa lub owoce lubię, jakie nadają się do przetwarzania lub przechowywania?

3. Ile mam przestrzeni w ogrodzie i ile osób ma „wyżywić” moja uprawa? Czy w związku z tym mogę być całkowicie samowystarczalny?

Od czego zacząć?

Kiedy już znamy odpowiedzi, możemy przystąpić do pracy. Na początek jednak najlepiej jest zacząć od niewielkiego, przydomowego ogródka. Jego uprawa pozwoli nam określić, na ile nasze odpowiedzi były szczere (zwłaszcza na pierwsze pytanie) i czy rzeczywiście podołamy trudom, związanym z większymi uprawami.
Kiedy już zweryfikujemy nasze zamierzenia z rzeczywistością i w dalszym ciągu mamy zamiar trwać w postanowieniu, możemy zabierać się do uprawy prawdziwego ogrodu.

Plan upraw

Pierwszym, co powinniśmy zrobić, jest dokładny plan (szkic) upraw, uwzględniający położenie geograficzne naszej działki, kierunki wiatrów, budynki, drzewa, krzewy itp. Szkic dzielimy na mniejsze fragmenty (najlepiej oznaczając je różnymi kolorami), przy czym podział powinien odzwierciedlać różne warunki, panujące w poszczególnych zakątkach, jak np. przez ile czasu w ciągu dnia dany fragment pozostaje w słońcu, a ile w cieniu. Dzięki takiemu planowi będziemy mogli łatwiej rozplanować sadzenie roślin, w zależności od ich indywidualnych preferencji.

Nasz ogród, skoro ma zabezpieczać nasze potrzeby żywnościowe, powinien zawierać zarówno cześć owocową, jak i warzywną. Podstawowymi elementami części owocowej będą drzewa i krzewy owocowe, jak np. jabłonie. Przy sadzeniu warto pamiętać, że pierwsze owoce pojawią się na młodych drzewkach dopiero za 2-3 lata. Warto też postawić na kilka różnych odmian, owocujących w różnym okresie, aby przez jak najdłuższy czas móc cieszyć się świeżymi owocami.

Warzywna część naszego ogrodu powinna zajmować najlepszą ziemię oraz najbardziej nasłonecznione i osłonięte od wiatru miejsce. Teren należy podzielić na grządki o szerokości ok. 1,5 metra, co pozwoli nam na swobodny dostęp do środka grządki z obu stron. Pomiędzy grządkami powinniśmy zostawić ścieżki o szerokości 30-50 cm. Warto wysypać je grubą warstwą kory, aby nawet w deszczowe dni nie zamieniły się w błotniste kałuże. Sadząc warzywa, należy brać pod uwagę fakt, że nie wszystkie rośliny dobrze się nawzajem tolerują – np. nie powinno się sadzić ogórków obok pomidorów.

 

Pamiętajmy też, że niezmiernie istotnym elementem każdego ogrodu jest kompostownik, gdzie z odpadów organicznych powstaje bardzo cenna dla naszych upraw próchnica. Dzięki zastosowaniu kompostu nasze zbiory będą znacznie bardziej obfite, a przy tym – w stu procentach ekologiczne.

 

 

Top