• 27 kwietnia 2024

Mogłoby się wydawać, że wybór okien do domu nie powinien stanowić żadnego problemu. Jednak w rzeczywistości wcale nie jest to takie proste. Okna różnią się między sobą przede wszystkim kształtem i rozmiarem. Od tego, na jakie okna się zdecydujemy, zależy nie tylko wygląd naszego domu, lecz także nasłonecznienie poszczególnych pomieszczeń oraz komfort cieplny całego budynku. W dzisiejszym poradniku wyjaśniamy, jak wybrać odpowiednie okna do domu. Zapraszamy do lektury.

Aspekty wizualne

Umiejętnie dobrane okna mogą stać się niebanalną ozdobą całego domu. Okna powinny komponować się więc ze strukturą architektoniczną budynku oraz współgrać ze stylistyką całej bryły. Istotne są tu nie tylko wielkość i kształt okien, lecz także typ ramy oraz wykończenie otworu okiennego. Najlepiej by rama okienna była dopasowana kolorystycznie do innych szczegółów, między innymi koloru elewacji, pokrycia dachowego i drzwi. Całości może dopełnić także wykonanie ciekawego obramienia otworu okiennego. Mówiąc o aspektach wizualnych, pamiętajmy również o tym, że okna są nieodłącznym elementem stylistyki samych wnętrz. Kształt, wielkość i typ okien może stanowić niebanalny akcent podkreślający aranżację pomieszczeń.

Materiał wykonania

Materiał, z którego wykonane są okna, w bezpośredni sposób wpływa na komfort cieplny pomieszczeń. Ma to związek z tym, że niektóre typy tworzyw charakteryzują się lepszymi właściwościami izolacyjnymi niż inne. Materiałami, z których mogą być wytwarzane okna, są PCV, drewno oraz aluminium.

Okna z PCV

Najczęściej wybieranym typem okien są okna z PCV (nazywane inaczej oknami plastikowymi). Ten rodzaj okien jest ceniony przede wszystkim za bardzo dobre właściwości izolacyjne oraz przystępną cenę. Wysoka izolacyjność okien PCV wynika stąd, iż wnętrze ich profili jest rozdzielone specjalnymi ściankami, dzięki którym tworzą się komory zabezpieczające przed utratą ciepła. Okna z tworzywa sztucznego mają jednak również wady. Jedną z nich jest fakt, iż plastik jest podatny na działanie zmian temperatury. Pod wpływem wyższych temperatur materiał rozszerza się, zaś przy niskich następuje jego kurczenie. W związku z tym okna plastikowe sprawdzą się tylko dla stosunkowo małych przeszkleń.

Okna drewniane

Kolejnym tworzywem, z którego produkowane są okna, jest drewno. To materiał ponadczasowy i niezwykle elegancki. Jeśli zależy nam na stylowym efekcie wizualnym, okna drewniane sprawdzą się idealnie. Okna drewniane mają tę przewagę nad PCV, że są odporne na zmiany temperatury. Dzieje się tak dlatego, że są wykonane nie tyle z drewna litego, co z drewna klejonego warstwowo. Okna drewniane są droższe od okien plastikowych, wymagają też odpowiedniej pielęgnacji.

Okna aluminiowe

Ciekawym tworzywem wykorzystywanym do produkcji okien jest aluminium. To nowoczesne rozwiązanie stosowane jest zwłaszcza do przeszkleń wielkogabarytowych, np. w budynkach biurowych. Okna aluminiowe właściwie nie wymagają specjalnej konserwacji, ich minusem jest jednak niska izolacyjność cieplna.

 

Top