• 19 czerwca 2024

Pożary, zalania, kradzieże, straty wynikające z rozmaitych zdarzeń losowych. Nasz dom jest nieustannie narażony na rozmaite zagrożenia. Niestety, niektóre z nich wiążą się również z niebezpieczeństwem dla zdrowia, a nawet życia domowników. W dobie nowoczesnych technologii, z pomocą inteligentnych czujników, jesteśmy jednak w stanie chronić nasz dom i rodzinę. Oto zestaw kilku czujników, które możemy zainstalować w swoim domu, aby poprawić ogólne bezpieczeństwo i komfort użytkowania budynku.

Czujniki ognia, tlenku węgla i innych zanieczyszczeń powietrza

Ogień jest najpoważniejszą przyczyną uszkodzeń mienia. Czujniki dymu są w stanie skutecznie wykryć i zasygnalizować pożar. To jedne z sensorów znanych i stosowanych od wielu lat. Jednak oprócz dymu istnieją również inne zanieczyszczenia powietrza, które mogą zagrażać domownikom. Jednym z nich jest tlenek węgla, czyli czad, którego pojawianie się prowadzi nieustannie do ogromnych tragedii. Tymczasem, wystarczy tak proste rozwiązanie, jak czujnik tlenku węgla zamontowany w pomieszczeniu narażonym na jego wystąpienie. Detektor tlenku węgla mierzy poziom CO w powietrzu i ostrzega ludzi, gdy pojawia się niebezpieczeństwo zaczadzenia. Ponieważ CO jest bezwonny i niewidoczny, taki czujnik może być naszym jedynym ratunkiem, zwłaszcza gdy jest podłączony do systemu monitorowania awaryjnego. Niektóre nowoczesne czujniki nie tylko wykrywają dym oraz CO, ale mogą także monitorować ogólną jakość powietrza w naszym domu. Wykryją takie zanieczyszczenia, jak kurz, sadza, pyłki oraz cząsteczki stałe. Poinformują nas o wysokości temperatury i wilgotności powietrza i umożliwią kontrolowanie tych parametrów. 

Czujniki zalania

Woda wypełniająca powoli naszą łazienkę, piwnicę lub kuchnię, bo w tych pomieszczeniach najczęściej dochodzi do zalania, nie jest niczym przyjemnym. Nie tylko naraża nas na konieczność sprzątania. Może spowodować również ogromne szkody w całym domu. Czujniki wykrywające wodę z reguły umieszcza się na podłodze obok urządzeń, z których może dojść do niekontrolowanego wycieku, obok wanny, prysznica czy umywalki. Nie trzeba ich nawet instalować. Wystarczy odpowiednia konfiguracja. Jeśli czujnik wykryje niepożądaną wodę, zostanie wysłane powiadomienie, abyśmy mogli szybko wrócić do domu i sprawdzić problem.

Czujniki otwartych drzwi i okien

Czujniki drzwi i okien informują, kiedy wychodzimy z domu i przypadkowo zostawiamy otwarte drzwi lub okna. Stanowią pierwszą linię obrony przed włamaniem do domu. Ostrzegą nas przed potencjalnymi intruzami, ale poinformują również, o której godzinie wróciła do domu nastoletnia pociecha. Czujniki z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej umożliwiają otrzymywanie powiadomień bezpośrednio na telefon lub tablet i pozwalają na szybkie wezwanie pomocy w razie potrzeby.

Inteligentny termostat

Inteligentny termostat zapewnia kontrolę nad ogrzewaniem i chłodzeniem w domu z dowolnego miejsca. Inteligentne termostaty nie tylko gwarantują komfort cieplny, ale także pomagają zaoszczędzić pieniądze poprzez monitorowanie temperatury i wilgotności wewnątrz i na zewnątrz budynku. Inteligentny termostat może dostosować temperaturę w oparciu o nasze zachowanie i wykorzystanie danego pomieszczenia. Urządzenia te umożliwiają zachowanie idealnej temperatury, gdy jesteśmy w pokoju i mogą domyślnie pracować w trybie oszczędzania energii, gdy nikogo nie ma w domu.

 

Top