Badania termowizyjne, inaczej termografia, to niezastąpiona metoda sprawdzania poprawności działania instalacji ogrzewania centralnego oraz instalacji elektrycznych. Jednak metoda wykorzystywana jest w różnych celach w budownictwie, przemyśle, energetyce czy medycynie. Najogólniej ujmując, termografia pozwala na rejestrację promieniowania cieplnego w wiązce podczerwieni, a następnie na stworzenie na podstawie pomiaru obrazu termicznego (termogram).
Termografia wykorzystywana jest w wielu dziedzinach w różnych celach. Na pewno każdy z nas miał kontakt z badaniami termowizyjnymi w życiu, choć może nie zdawać nawet z tego sprawy. Takie badania pozwolą na wykrycie niepoprawności w ciele człowieka, na przykład w mózgu. Pozwala także na wykrywanie stanów zapalnych organizmu. Dzięki temu można dokonać szybszej diagnozy i rozpocząć terapię. Badania termowizyjne mają przyspieszyć proces, a dzięki swojej dokładności to doskonała metoda dla wprowadzania usprawnień i bezinwazyjna. W budownictwie takie badania pomogą w wykryciu defektów w budynku, gdy chodzi o utratę ciepła. Nie trzeba przy tym ingerować w strukturę ścian i konstrukcji. Termografia pozwoli na wytworzenie obrazu cieplnego, na którym widoczne będzie miejsce z największymi stratami ciepła (czyli punkty, w których ucieka z wewnątrz najwięcej ciepła). Na podstawie takich pomiarów szacuje się poziom szczelności budynków, a także wykrywa przyczyny powstawania pleśni i grzybów. W energetyce badania termowizyjne pozwalają na wykrycie problemów z instalacją elektryczną przy standardowym obciążeniu. Dzięki temu zapobiega się wielu wypadkom, związanym z pożarami z powodu wadliwej instalacji.
Do pomiarów wykorzystuje się kamery termowizyjne, które wykrywają wzrost wydzielanego ciepła. Rejestrują one promieniowanie podczerwone, które dany obiekt emituje. Obraz tworzony jest według konkretnego układu, w którym poszczególne barwy mają przypisane określone temperatury. Najczęściej taka kamera operuje na 5 do 8 paletach barwowych. Jasne odcienie to znacznik wysokich temperatur, zaś ciemne przeznaczone są dla powierzchni o niższej temperaturze (zazwyczaj oscylującej koło poziomu 1, 2).
Innym urządzeniem jest detektor bolometryczny, którego działanie opiera się na radiacyjnej wymianie ciepła pomiędzy badanym obiektem i detektorem za pomocą obiektywu. Dzięki temu bolometr emituje lub pochłania promieniowanie podczerwone, zmieniając swoją temperaturę - podnosząc ją lub obniżając. Najczęściej spotykanymi typami bolometrów są rezystancyjne, piroelektryczne i termoelektryczne.
Kamery termowizyjne można nabyć obecnie powszechnie w ramach sprzedaży detalicznej również. Jednak nie wystarczy jedynie wykonanie pomiarów, gdyż najistotniejsza jest analiza obrazów. Warto w tym celu skorzystać z usług profesjonalistów, aby wnioski były poprawne i pomogły szybko opracować i wprowadzić właściwe rozwiązania w życie. Bez prawidłowej analizy i wniosków, badanie termowizyjne nie ma większego sensu. Samodzielnie łatwo popełnić błąd, dlatego warto zamówić usługi profesjonalistów, jak dla przykładu firma Termocent. Firma ma swoje biura w wielu miastach naszego kraju, między innymi w Warszawie, Krakowie, Toruniu, Szczecinie, Poznaniu czy Gdańsku. Firma gwarantuje badania przeprowadzone w zgodzie z normą ISO 18436-7:2008, co oznacza, że możemy być pewni starannego wykonania pomiarów i właściwej analizy danych.