• 14 lipca 2024

Badania termowizyjne, inaczej termografia, to niezastąpiona metoda sprawdzania poprawności działania instalacji ogrzewania centralnego oraz instalacji elektrycznych. Jednak metoda wykorzystywana jest w różnych celach w budownictwie, przemyśle, energetyce czy medycynie. Najogólniej ujmując, termografia pozwala na rejestrację promieniowania cieplnego w wiązce podczerwieni, a następnie na stworzenie na podstawie pomiaru obrazu termicznego (termogram). 

W jakim celu?


Termografia wykorzystywana jest w wielu dziedzinach w różnych celach. Na pewno każdy z nas miał kontakt z badaniami termowizyjnymi w życiu, choć może nie zdawać nawet z tego sprawy. Takie badania pozwolą na wykrycie niepoprawności w ciele człowieka, na przykład w mózgu. Pozwala także na wykrywanie stanów zapalnych organizmu. Dzięki temu można dokonać szybszej diagnozy i rozpocząć terapię. Badania termowizyjne mają przyspieszyć proces, a dzięki swojej dokładności to doskonała metoda dla wprowadzania usprawnień i bezinwazyjna. W budownictwie takie badania pomogą w wykryciu defektów w budynku, gdy chodzi o utratę ciepła. Nie trzeba przy tym ingerować w strukturę ścian i konstrukcji. Termografia pozwoli na wytworzenie obrazu cieplnego, na którym widoczne będzie miejsce z największymi stratami ciepła (czyli punkty, w których ucieka z wewnątrz najwięcej ciepła). Na podstawie takich pomiarów szacuje się poziom szczelności budynków, a także wykrywa przyczyny powstawania pleśni i grzybów. W energetyce badania termowizyjne pozwalają na wykrycie problemów z instalacją elektryczną przy standardowym obciążeniu. Dzięki temu zapobiega się wielu wypadkom, związanym z pożarami z powodu wadliwej instalacji. 


Jak przeprowadza się badania termowizyjne? 

Do pomiarów wykorzystuje się kamery termowizyjne, które wykrywają wzrost wydzielanego ciepła. Rejestrują one promieniowanie podczerwone, które dany obiekt emituje. Obraz tworzony jest według konkretnego układu, w którym poszczególne barwy mają przypisane określone temperatury. Najczęściej taka kamera operuje na 5 do 8 paletach barwowych. Jasne odcienie to znacznik wysokich temperatur, zaś ciemne przeznaczone są dla powierzchni o niższej temperaturze (zazwyczaj oscylującej koło poziomu 1, 2).

Innym urządzeniem jest detektor bolometryczny, którego działanie opiera się na radiacyjnej wymianie ciepła pomiędzy badanym obiektem i detektorem za pomocą obiektywu. Dzięki temu bolometr emituje lub pochłania promieniowanie podczerwone, zmieniając swoją temperaturę - podnosząc ją lub obniżając. Najczęściej spotykanymi typami bolometrów są rezystancyjne, piroelektryczne i termoelektryczne.


Termografię zleć profesjonalistom

Kamery termowizyjne można nabyć obecnie powszechnie w ramach sprzedaży detalicznej również. Jednak nie wystarczy jedynie wykonanie pomiarów, gdyż najistotniejsza jest analiza obrazów. Warto w tym celu skorzystać z usług profesjonalistów, aby wnioski były poprawne i pomogły szybko opracować i wprowadzić właściwe rozwiązania w życie. Bez prawidłowej analizy i wniosków, badanie termowizyjne nie ma większego sensu. Samodzielnie łatwo popełnić błąd, dlatego warto zamówić usługi profesjonalistów, jak dla przykładu firma Termocent. Firma ma swoje biura w wielu miastach naszego kraju, między innymi w Warszawie, Krakowie, Toruniu, Szczecinie, Poznaniu czy Gdańsku. Firma gwarantuje badania przeprowadzone w zgodzie z normą ISO 18436-7:2008, co oznacza, że możemy być pewni starannego wykonania pomiarów i właściwej analizy danych.

 

 

Top