• 14 lipca 2024

Prawidłowo rozprowadzona instalacja elektryczna w domu podzielona jest na obwody, które obejmują wszystkie gniazda elektryczne w domu oraz punkty oświetleniowe.

Instalacja elektryczna krok po kroku

Instalacja elektryczna musi być podzielona na obwody, wymaga tego zachowanie bezpieczeństwa, głównie ze względu na to, że w różnych obwodach jest różne napięcie, w zależności od potrzeby danego miejsca.

W domu, garażu lub na zewnątrz budynku zainstalowana jest tablica rozdzielcza, zwana również rozdzielnicą, za pomocą której włącza się lub wyłącza dane obwody, które w niej są zebrane i wspólnie podłączone do sieci energetycznej. Najważniejsze, aby była umieszczona w widocznym, łatwo dostępnym miejscu.

Podział obwodów elektrycznych

Obwody elektryczne w domu jednorodzinnym dzieli się na jednofazowe i trójfazowe. Pierwsze zasilają urządzenia o niskiej mocy, natomiast drugie służą do zasilania urządzeń o wyższej potrzebie mocy.

Takie urządzenia jak pralka, lodówka, zmywarka powinny mieć osobny obwód elektryczny. Dokładne i przemyślane rozplanowanie obwodów elektrycznych ułatwia późniejsze funkcjonowanie w domu. Jeśli nastąpi spięcie w jednym obwodzie, np. pralki, nadal reszta urządzeń będzie działać. Jeśli natomiast zbyt wiele urządzeń jest podpiętych pod jeden obwód, w razie awarii wszystkie jednocześnie przestaną działać.

Gniazdka oraz łączniki muszą być prawidłowo rozlokowane w domu, tak aby ułatwiały życie domownikom.

Przed budową domu warto zweryfikować swoje oczekiwania względem ilości potrzebnych gniazdek elektrycznych w konkretnych pomieszczeniach.

Top