• 14 lipca 2024

Oświetlenie ogrodowe jest rzeczą wyjątkowo praktyczną. Właściwie dobrane i rozmieszczone nie tylko pozwala na bezpieczne poruszanie się wieczorami po ogrodzie, ale tworzy w tym miejscu niepowtarzalny nastój. Kiedy szczególnie warto zainwestować w takie oświetlenie i czy w ogóle warto?

Zalety oświetlenia ogrodowego

Zdecydowana większość osób posiadających ogród z oświetleniem zewnętrznym, z całą pewnością odpowie, iż warto owo oświetlenie posiadać, bowiem wiąże się z tym wiele zalet. I rzeczywiście tak jest. Zaletą posiadania oświetlenia ogrodowego jest przede wszystkim to, że wieczorami można bezpiecznie wypoczywać w ogrodzie, w miłej atmosferze. Dzięki oświetleniu można bez trudu i ryzyka przewrócenia się spacerować po ogrodowych ścieżkach.

Dużą korzyść z faktu istnienia oświetlenia w ogrodzie czerpią również same rośliny. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nie zdepczemy ich, przypadkowo przechadzając się po ogrodzie. Oświetlenie, oczywiście pod warunkiem, że jest wykonane zgodnie ze sztuką aranżacji ogrodów, wprowadza wspomniany już niepowtarzalny nastrój. Oświetleniem można „bawić się”, można z nim eksperymentować, aby stworzyć najbardziej odpowiadający nam nastrój – tajemniczy, romantyczny, odprężający.

Dużą zaletą współczesnego oświetlenia ogrodowego jest to, iż mamy ogromny wybór wśród produktów. Dlatego też w zależności od charakteru samego ogrodu, możemy dobrać właściwe oświetlenie, które będzie współgrało z całością, bez względu na to czy kochamy nowoczesne aranżacje, czy też jesteśmy wierni tradycji. Bardzo często kuszące są same ceny oświetlenia zewnętrznego. Każdy będzie w stanie znaleźć rozwiązanie odpowiadające jego możliwościom finansowym.

Wady oświetlenia ogrodowego

Tak na dobrą sprawę, nie można mówić o wadach oświetlenia zewnętrznego. Jeśli tylko bowiem jest ono użytkowane zgodnie z przeznaczeniem, jeśli będziemy o nie dbać, może służyć niezawodnie przez bardzo długi czas. Nie tyle wadą, ile pewnym problemem może okazać się montaż oświetlenia elektrycznego. W tym przypadku trzeba poprowadzić instalację elektryczną, co będzie wiązać się z rozkopaniem ogrodu. Kable nie mogą plątać się pod nogami, muszą być odpowiednio zabezpieczone i położone na bezpiecznej głębokości.

Oczywiście posiadanie oświetlenia zasilanego prądem wiąże się z dodatkowymi opłatami za ów prąd – jeżeli jednak postawimy na nowoczesne rozwiązania energooszczędne, nie będą to duże koszty. Z kolei w przypadku oświetlenia solarnego trzeba pamiętać o tym, że lampy muszą mieć stały i swobodny dostęp do światła słonecznego, bo w przeciwnym wypadku nie będą mogły pobierać energii i w konsekwencji nie będą świecić nocą.

Kiedy warto zainwestować?

Nie każdy, kto posiada dom prywatny, ma potrzebę korzystania z ogrodu. Choć rzeczywiście zdecydowana większość posiadaczy domów z ogrodami lubi przebywać w swoich ogrodach i wykorzystuje je do celów rekreacyjnych, zdarzają się i takie osoby, które zwyczajnie nie mają czasu na przebywanie w ogrodzie i nie posiadają zamiłowania do jego uprawiania.

W takiej sytuacji, gdy na ogród składa się kilka drzew i trawnik, z których i tak nie korzystamy w żaden sposób, być może faktycznie nie ma sensu inwestowania wielu pieniędzy w oświetlenie. Jeżeli jednak kochamy swój ogród, przebywamy w nim często, mamy w nim mnóstwo rabatek z kwiatami, ozdobnych krzewów, zadbanych drzew, liczne elementy małej architektury, które chcemy wyeksponować, oświetlenie jest jak najbardziej wskazane.

 

Top