• 14 lipca 2024

Coraz więcej rodzin decyduje się na oświetlenie domu. Jeśli elewacja budynku jest naprawdę ładna, to pomysł wydaje się jak najbardziej słuszny. W tym artykule podpowiemy, dlaczego warto zastosować niewielkie halogeny, które sprawią, że Wasz dom będzie się prezentował jak rezydencja.

Punktowe oświetlenie halogenowe

Halogeny mogą pracować nawet 6000 godzin, dlatego będą dobrym produktem do oświetlenia domu z zewnątrz. Jeśli mamy więcej funduszy, to możemy wybrać żarówki LED, które gwarantują około 100 000 godzin pracy. Sam halogen lub żarówka LED to jednak za mało. Konieczna będzie odpowiednia oprawa naszego elementu świecącego, więc powinniśmy się zdecydować na zakup szklanego klosza, w którym zamontujemy oświetlenie.
 

Jeżeli dom ma 8 metrów szerokości i 6 metrów wysokości, to na jedną ścianę powinny przypaść dwa punkty świecące. Warto wybierać takie żarówki, które mają minimum 1000 lumenów. Świetlówka kompaktowa o mocy 25W spełni te wymagania, podobnie jak 17W żarówka LED. Halogen o mocy 50W da nam ponad 1000 lumenów, ale kosztuje o wiele mniej od ledów.

Jak montować oświetlenie?

Najlepiej przed malowaniem lub docieplaniem elewacji. Każda lampa potrzebuje zasilania, a więc kabli, przez które płynie prąd. Nie chcemy przecież drążyć otworów w starej elewacji, a samo oświetlenie ma za zadanie podkreślać wygląd naszego domu.
 

Montaż oświetlenia na budynku to bardzo dobry pomysł na zwiększenie jego wartości i podniesienie prestiżu. To też doskonały odstraszacz złodziei, którzy na pewno nie wejdą na naszą posesję, jeśli zauważą, że budynek jest oświetlony.

 

 

Top