• 14 lipca 2024

Zakup własnego domu wiąże się z dodatkową pracą związaną z aranżacją jego otoczenia. Możemy wybrać dwie możliwości. Albo zdecydujemy się na wyrównanie całego terenu i zasianie trawy oraz obsadzenie granicy naszej działki krzewami np. tują. Lub też wykorzystamy naturalne nierówności naszej posesji i stworzymy piękny ogród. To, co wybierzemy, w dużej mierze zależy od naszych osobistych predyspozycji oraz czasu, jaki możemy przeznaczyć na pielęgnację działki. Skoszenie trawy jest znacznie łatwiejsze niż pielęgnacja ogrodu z wieloma zakamarkami. Jednak jeżeli dysponujemy środkami oraz czasem to ogród będzie doskonałym wyborem.

Plan ogrodu

Przed przystąpieniem do pracy powinniśmy stworzyć na kartce papieru plan, jak chcemy, żeby nasz ogród wyglądał. Warto w tym planie uwzględnić oświetlenie ogrodu oraz alejki, po których będziemy się przechadzać. Dobrze urządzony ogród powinien mieć w swoim centralnym punkcie element zwracający uwagę. Może to być duży skalniak lub oczko wodne. Koszt wykonania obu tych rozwiązań jest podobny. Warto też niezależnie od opcji, którą wybierzemy dobrze oświetlić nasz centralny punkt ogrodu. Do tego zadania możemy wykorzystać lampy ogrodowe w postaci lamp masztowych lub oświetlenie punktowe.

Alejki w ogrodzie 

Alejki w naszym ogrodzie warto wybrukować. Dzięki temu nawet w deszczowy dzień będziemy mogli przejść się po naszym ogrodzie bez obawy o pobrudzeniu butów. Jeżeli zdecydujemy się na oczko wodne, ciekawym rozwiązaniem będzie zbudowanie niewielkiego mostu, który poprowadzi nas nad powierzchnią wody. Most także możemy dodatkowo oświetlić przy pomocy lampy ogrodowej lub nawet kinkietu zamontowano na jednym z elementów mostu.

Przestrzeń na lata

Dobrze urządzona przestrzeń wokół naszego domu będzie cieszyła nas i nasze dzieci przez wiele lat. Niezapomniane imprezy na świeżym powietrzu ze znajomymi będziemy wspominać jeszcze bardzo długo. Warto więc poświęcić sporo czasu na tego typu prace i urządzić ogród z pomysłem i smakiem. Nasza praca bardzo szybko zaprocentuje w postaci pięknego otoczenia naszego domu.

 

Top